Drukarki atramentowe

drukarka-atramentowaDrukarki wykorzystujące do druku tusz barwnikowy lub pigmentowy znajdują zastosowanie w wielu biurach. Atramentówki powoli przechodzą do lamusa. Znajdziemy je w firmach, którym nadal zależy bardziej na kolorowych fotografiach, niż szybkości urządzenia i jakości tekstu. Poza tym drukarki atramentowe wciąż są tańsze od laserowych, świetnie sprawdzają się do biur w zaciszu domowym, gdzie drukujemy w niewielkim nakładzie. Przy dużej liczbie wydruku, drukarki atramentowe są nieekonomiczne, często trzeba wymieniać kartridże.

Rodzaje drukarek
Ze względu na typ pracy atramentu możemy wyróżni drukarki DOD, ang. kropla na żądanie oraz CIJ. Technologia DOD stanowi podstawę drukarek domowych oraz biurowych, ponieważ pozwala na dość wysoką jakość wydruku wielokolorowego, niskie zużycie atramentu. Wykorzystują one kroplę atramentu, która jest wyrzucana w chwili zapotrzebowania na nią, pod wpływem impulsu elektrycznego. Istnieją trzy rodzaje drukarek DOD: termiczna, piezoelektryczna i mikro-zaworowa. Technologia CIJ nieustannie wyrzuca krople. Stosuję się ją w produkcjach przemysłowych, zwykle posiadają tylko jeden układ atramentowy.

Działanie drukarki
Tusz wykorzystujący do działania drukarki dzieli się na rozpuszczalnikowy i pigmentowy. Ten pierwszy jest jednorodną cieczą posiadającą rozpuszczalne barwniki, która tworzy małe krople, niezbędne do powstania dużej rozdzielczości druku. Z kolei tusz pigmentowy zawiera niewielkie cząsteczki (pigmenty) i jest odporny na wodę, promieniowanie UV. Na rynku najczęściej spotykane są drukarki atramentowe z ciekłym tuszem. Istnieją także tusze w postaci stałej, używane w drukarkach stało atramentowych.

Drukowanie w kolorze
Drukarka atramentowa posiada zestaw trzech podstawowych kolorów: cyjan, magenta i żółty. Rozdzielczość wydruku wyraża się w DPI, co oznacza gęstość rozmieszczenia kropel, które pozwalają na złudzenie jednolitości barwy. Drukarki atramentowe gwarantują wysoką jakość druku zdjęć w porównaniu do laserówek.

Podsumowując, drukarki atramentowe są droższe w eksploatacji niż laserowe. Mimo wszystko możemy zakupić wiele modeli drukujących w kolorze w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *