Efektywne łączenie – o zszywaczach

zszywcze-biuroweNiepozorne urządzenie służące do łączenia kartek papieru w codziennej pracy biurowej to oczywiście zszywacze. Używamy je każdego dnia, ponieważ pomagają nam zachować porządek w dokumentach, łączą poszczególne strony w całość. Nie zawsze zszywanie bywa przyjemne, nie ma co ukrywać, że zszywki często wypadają ze środka urządzenia, co bywa przyczyną irytacji niejednego pracownika biurowego;) Na rynku dostępne są zszywacze elektryczne, które są komfortowe i gwarantują oszczędność czasu. Ze względu na przeznaczenie możemy wyróżnić zszywacze: biurowe, introligatorskie, tapicerskie, magazynowe i stolarskie.

Zszywacze biurowe
Cechy charakterystyczne wszystkich zszywaczy to: długość ramienia, wielkość i kształt zszywek i ilość głowic zszywających. Na przykład zszywacze dwugłowicowe pozwalają na wbicie dwóch zszywek na raz, aby złączyć większe partie materiałów, kartek i broszur. W zszywaczach biurowych zszywki podawane są na zasadzie sprężyny. Dociśnięcie zszywki do kartki odbywa się przez pionową blaszkę. Zszywki przebijają karki i zaginają się do wewnątrz. W zależności od konstrukcji urządzenia biurowego, zszywają od kilku do ponad 200 kartek. Standardowe zszywacze biurowe mogą zszyć do 50 kartek papieru.

Można wyróżnić zszywki zwykłe i archiwizacyjne. Ze względu na głębokość łączenia, zszywacze dzielą się na długoramienne i standardowe. Jeżeli potrzebujemy złączyć materiał wzdłuż złożenia kartek, użyjmy zszywszy długoramiennych. W codziennej pracy częściej używamy jednak zszywaczy standardowych i obrotowych. Najbardziej popularną formą urządzeń tego typu są zszywacze zamknięte, w których końcówki zszywki zaginają się do środka. Istnieją również urządzenia otwarte, w których zszywki wpinają się końcówkami na zewnątrz. Jeżeli łączymy kartki na krótszy czas łatwiej takie zszywki usunąć.

Na podobnych zasadach jak zszywacz biurowy, działa urządzenie introligatorskie, służące do prac w zakładach poligraficznych. Do łączenia tapicerki z drewnem są zszywacze tapicerskie pneumatyczne, a do zszywania listewek drewnianych – stolarskie. Najczęściej używane są jednak zszywacze biurowe. Są odporne, mocne i posiadają konstrukcje metalowe z obudową plastikową. Jeżeli mają stać na biurku przez długi czas, powinny być zrobione z materiału, który nie rysuje blatu.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *