Ekologiczny papier kserograficzny

źródło:pinterest

Wiele osób uważa, że papier ekologiczny jest wykonany z szarej makulatury, dlatego nie decyduje się na jego zakup. Na szczęście, coraz więcej biur, instytucji i urzędów chce być „eko” i wprowadza stosowanie tego rodzaju papieru ksero. Co więcej, 70% białości oraz duża funkcjonalność sprawia, że papier ten można wykorzystać do wielu nowoczesnych sprzętów biurowych. Szukajcie więc papieru kserograficznego z certyfikatem ekologicznym.

W poszukiwaniu dobrego papieru do drukarki

Materiałem wyjściowym do produkcji papieru jest specyficzna masa, w której znajduje się celuloza, kreda, barwniki i inne substancje. Ciekawostką jest to, że proces odzyskiwania papieru z makulatury jest droższy i zużywa się coraz więcej energii niż przy produkcji prostego białego papieru. Masa celulozowa, która powstaje pochodzi w 100% z odzysku albo z masy mieszanej. Włókna pierwotne bielone są chlorem, zatem papier nie występuje w kolorze idealnie białym. Może dlatego nie sprawdzi się do drukowania książek, czasopism i folderów. Będzie jednak tanim i ekologicznym zamiennikiem dla papieru zwykłego codziennego użytku.

Jak rozpoznać papier ekologiczny

W przemyśle papierniczym dużą rolę ogrywają certyfikaty ekologiczne. Poniżej prezentuję logo kilku certyfikatów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu papieru ksero do biura:

emas

 Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu (Eco-Management and Audit Scheme)

eu flor

Ecolabel – to sposób promowania produktów w całej Unii Europejskiej, które są przyjazne dla środowiska.

pefc

PEFC – (Pan-European Forest Certification) Krajowy i regionalny system certyfikacji lasów

certyfikat

Błękitny Anioł (Der Blauer Engel) – najstarszy ekologiczny znak na świecie. 

Warto wprowadzać ekologiczne rozwiązania w domu i w pracy. Naucz się drukować dwustronnie – to naprawdę duża oszczędność. Zamiast kupować codziennie ulubiony brukowiec, możemy przerzucić się na prenumeratę online. Ponadto zbierajmy makulaturę, a papier przeznaczony na ulotki powinno się zawieść na skup.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *