EKOtriki biurowe – oszczędzamy na energii

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Jeżeli chcecie wprowadzić do biura program oszczędnościowy i stać się pracownikiem eko na miarę XXI wieku, weźcie pod uwagę przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że jesteśmy prądożercami, ciągle brakuje nam światła, elektronicznych gadżetów , a sprzęty muszą być zawsze pod ręką (najlepiej podłączone do gniazdka przez całą dobę). Niewiele z Was myśli w tym czasie o efekcie cieplarnianym, dziurze ozonowej, smogu, itp. „grzeszkach” cywilizacji. Tymczasem „winowajcy” szukać możemy w zużyciu energii elektrycznej. Dowiedźcie się dziś jak oszczędzać w biurze prąd i stać się eko pracownikiem.


Po pierwsze – maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. W praktyce oznacza to ustawienie mebli biurowym w bliskim sąsiedztwie okna i miejsc, w których mamy dostęp do promieni słonecznych. Im więcej naturalnego światła, tym mniej światła sztucznego.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Po drugie – wyłączanie światła w pokoju biurowym, w którym nas nie ma. Wyłączanie energooszczędnych żarówek ma naprawdę sens (pod warunkiem, że nie przebywamy w pomieszczeniu minimum 8 minut, bo tyle potrzebuje taka żarówka na rozpalenie i wtedy zużywa najwięcej energii).

Po trzecie – wyłączanie urządzeń biurowych, których nie używamy. Gdy nie będziesz korzystać z komputera w ciągu 15 minut, wyłącz go i pomyśl o środowisku. Pozostaw go w stan hibernacji, gdy wychodzisz do drugiego pokoju na krótką rozmowę. Monitor warto ustawić na opcję zasilania. Drukarka i kopiarka pozostawiona w stanie gotowości marnuje więcej zużywa energię.

Po czwarte – gdy naładujesz laptop i notebook, wyłącz urządzenie z sieci. Podobnie zrób z telefonem. Nie trzymaj ładowarki w gniazdu, bo marnuje prąd.

Po piąte – zdecyduj się na taryfę energooszczędną dla swojej firmy (moja już z niej korzysta).

I na koniec – gdy zdecydujemy się na zakup nowych urządzeń biurowych, weźmy pod uwagę tylko te akcesoria, które mają klasę energetyczną A lub A+ i więcej. Mam nadzieję, że podejmując te kroki, dacie znać innym pracownikom, bo warto wprowadzać politykę proekologiczną wszędzie tam, gdzie mamy wpływ na drugą osobę.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *