EKOtriki biurowe – oszczędzamy na oświetleniu

źródło:makro.pl
źródło:makro.pl

I po świecisz to światło? I tak jest jasno w tym pokoju – to stwierdzenie pada wielokrotnie z ust niejednego pracownika biurowego. Jakoś tak się przyzwyczailiśmy, że w biurze musimy mieć zawsze jasno. Świecimy na potęgę – gdy świeci słońce i gdy pada deszcz. A czy zdajecie sobie sprawę z tego, że oświetlenie pochłania w biurze ponad 40% energii. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych to najlepszy sposób na oszczędzanie energii. Sprawdźcie jak jeszcze możecie gospodarować oświetleniem w biurze.

Po pierwsze – energooszczędne rozwiązania oświetleniowe. Współczesne źródła światła sztucznego dają wiele eko możliwości. Ponadto są o wiele tańsze w użytkowaniu, ponieważ pobierają znacznie mniej energii. Warto wymienić źródła światła na energooszczędne. Godne uwagi są technologie ledowe oferujące przyjemne i jasne światło tanim kosztem. Świetlówki diodowe LED nie zużywają dużo światła. Ich trwałość to nawet 50 tysięcy godzin. Nic tylko kupować i wkręcać!

Po drugie – maksymalna eksploatacja światła dziennego. Najkorzystniejsze dla oczu są promienie słoneczne. Naturalne światło w biurze wpływa na nasze samopoczucie i koncentrację. Starajmy się wykorzystać je w pełni i cieszyć się energią każdego dnia.

źródło:zielonebiuro.pl
źródło:zielonebiuro.pl

Po trzecie – czujniki ruchu. To dobry sposób na gospodarowanie energią. Gdy światło nie zostanie wyłączne w pustym biurze, czujnik zmierzchowy zrobi to za ciebie.

Po czwarte – koniec z włączaniem i wyłączaniem. Bez sensu włączać i wyłączać światło w ciągu wychodzenia i wchodzenia do pokoju. Czasami wystarczy obniżyć rolety i pozwolić promieniom słonecznych przedostać się do naszego pokoju w pracy.

Po piąte – inwestycja w oświetlenie sektorowe w biurze.

Po szóste – systematyczna wymiana zużytych żarówek na energooszczędne.

Warto stworzyć w biurze takie warunki pracy, które z jednej strony będą sprzyjały zdrowiu i efektywnej pracy, a z drugiej pozwolą maksymalnie wykorzystać energooszczędne rozwiązania oświetleniowe.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *