EKOtriki biurowe – oszczędzamy na papierze

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Czy zastanawialiście się kiedyś ile dziennie zużywacie papieru w biurze na bezsensowne drukowanie? Czy pomyśleliście chociaż raz o drzewach, które są ścinane, aby powstał z nich papier A4? Czy wiecie ile przeciętny pracownik biurowy zużywa papieru w ciągu roku? Niestety biuro bez papieru ksero nie może funkcjonować. Niemniej jednak możemy ograniczyć jego zużycie i wprowadzić w życie kilka EKOtrików, dzięki którym chronimy środowisko naturalne. W tym tygodniu poznacie kilka sposobów na oszczędzanie w biurze i bycie eko.

Wycinanie drzew jest ogromnym zagrożeniem dla planety. Sami zakładamy sobie pętlę na szyję niszcząc lasy. Rocznie zużywamy około 10 000 kartek papieru kserograficznego! Zużycie papieru wciąż rośnie. Na jedną osobę przypada już 100 kilogramów papieru. Dlaczego zwiększa się produkcja papieru mimo wprowadzenia do biur rozwiązań technologicznych, które eliminują udział papieru? Mam na myśli e-faktury, e-pity i inne e-dokumenty. Niewłaściwe nawyki pracowników, brak wyczulenie na zagadnienia ekologiczne i sporządzanie dodatkowych kopii – to najważniejsze powody niewystarczającej wiedzy ludzi na temat zapotrzebowania na papier. Wystarczy zmienić nawyki, nie drukować bez potrzeby, aby papieru ubywało w biurze coraz mniej.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Najważniejsze eko-triki to:
Po pierwsze – drukowanie dwustronne. Jeżeli już drukujemy, róbmy to zawsze dwustronnie. Ustawienie dwustronnego drukowania jest opcją startową wszystkich komputerów i urządzeń wielofunkcyjnych.

Po drugie – mniej drukujmy, więcej czytajmy. Gdy potrzebujemy materiał, który za 10 minut będzie nam nie potrzebny, po co go drukować? Zawsze możemy przeczytać tę informację bezpośrednio z komputera. Pewnie za kilka sekund kartka papieru wyląduje w koszu, na stosie niepotrzebnych arkuszy lub w niszczarce.

Po trzecie – marginesy w edytorze tekstów. Jeżeli przygotowujemy materiał dla siebie, nie bójmy się ustawienia marginesów w Wordzie. Im mniejszy margines, tym tekst wydrukowany zostanie na mniejszej ilości kartkach papieru biurowego.

źródło:makro.pl
źródło:makro.pl

Po czwarte – nie drukujmy maili. Po co drukować wiadomości wychodzące i przychodzące, gdy możemy je archiwizować w pamięci komputera lub na innych nośnikach?

Po piątek – kupujmy papier kserograficzny EKO. Zawsze sprawdzajmy czy na papierze ksero i papierze kolorowym widnieje certyfikat FSC i czy papier pochodzi z recyklingu.

Po szóste – sporządzanie materiałów w wersji elektronicznej. Gdy potrzebujemy przygotować szkolenie lub konferencje, warto wziąć pod uwagę przygotowanie akcesoriów na nośnikach danych. Możemy także użyć tablicy ścieralnej zamiast drukować kilkanaście kartek papieru na materiał szkoleniowy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup rzutnika multimedialnego.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *