Gumki do ścierania

kolorowe-gumkiPewnie nie raz zdarzyło się Wam popełnić błąd w dokumencie podczas codziennej pracy biurowej. Wówczas staraliście się to szybko poprawić, aby oddać papier w idealnej formie. Wystarczy zwykła gumka do ścierania lub korektor i nasze błędy znikają na zawsze. Dzisiejszy wpis będzie dotyczyć informacji o zwykłych gumkach do wycierania. Wyobraźcie sobie, że istnieją takie artykuły biurowe, które usuwają nawet błędy popełnione długopisem. Pamiętajmy też o tym, aby nie trzeć za bardzo kartki, bo możemy zrobić nieefektowną dziurę.

Gumki do ścierania śladów ołówka zostały wynalezione przez Josepha Priestleya w XVIII wieku. Odkrywca zauważył, że zwykły kawałek kauczuku wyciera pozostałości po ołówku. A pył z artykułu piśmienniczego ściera się, nie uszkadzając przy tym papieru. Następnie amerykański wynalazca Hymana Lippmana połączył ołówek z gumką w XIX wieku. Dopiero pod koniec XIX wieku przybory kreślarskie tego rodzaju zostały opatentowane.

Współczesne gumki do ścierania również są wykonane z kauczuku o różnych kolorach i kształtach. Pewnie pamiętacie chińskie gumki do ścierania, które przypominały pachnące cukierki. Warto wiedzieć, że do ołówków o twardości HB powinniśmy używać gumek wykonanych z kauczuku syntetycznego i tworzyw polimerycznych. Jeżeli chcemy usunąć błędy napisane długopisem lub twardym ołówkiem, zastosujmy gumkę dwurzędową marki Pelikan AC 30. Doskonale usuwa także atrament i długopis. Część biała tej gumki jest przeznaczona do ścierania elementów napisanych ołówkiem, a niebieska – długopisem.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *