Jak działają kserokopiarki?

kaserokopiarkaKopiowanie dokumentów to jedna z wieku codziennych czynności wielu pracowników biurowych. Firmy posiadają kserokopiarki, które ułatwiają odwzorowanie dwuwymiarowych elementów graficznych oraz tworzenie kopii.  Pierwsze kserokopiarki w Polsce pojawiły się w latach 70. XX wieku i były znane pod nazwą „ksero”.  W Europie urządzenie wykonało pierwszą kopię w 1938 roku, dokument zawierał napis: 10.22.38 Astoria.  Obecnie kserokopiarki to duże urządzenia, które wydają się być skomplikowane. Tak naprawdę zasada działania kserokopiarki jest bardzo prosta. Dowiedźmy się jak działają kserokopiarki.

Od elektrody do kopii

 Podczas kserowania dokumentów wykorzystuje się działanie elektrostatyczne, które ma miejsce pomiędzy kartką papieru, tonerem oraz wałkiem.  Metalowy bęben (wałek) jest pokryty związkami selenu i krzemu, które mają fotoelektryczne właściwości, pozwalające stać się izolatorem prądu elektrycznego. W trakcie tworzenia kopii dokumentów naładowane są tylko obszary czarne wałka, a reszta jest elektrycznie obojętna. W momencie posypania wałka czarnym proszkiem przylegającym do jego części, które są naelektryzowane dodatnio, pył  przy wysokiej temperaturze wygrzewa się, a żywica zawarta w tonerze zostaje na papierze i utrwala się w postaci druku. Proces tworzenia się obrazu ma miejsce w wyniku następujących po sobie obrotów bębna. Odbywa się naświetlanie, przenoszenie tonera na bęben i utrwalanie obrazu na papierze. Toner zaczyna się topić i przyklejać do papieru.  Tworzenie kopii dokumentów uzyskujemy w kilkanaście sekund.

 Nasze biura wyposażają się w drukarki laserowe i kserokopiarki cyfrowe, które działają na podobnej zasadzie jak zwykłe kserokopiarki. Więcej na ten temat w kolejnych wpisach. Miłego kserowania!

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *