Jaki laminator wybrać do biura?

kolorowa-foliaRozlana kawa na dokumentach w biurze, porysowane schematy, służące do prowadzenia konferencji, wyblaknięte instrukcje obsługi – jeżeli masz dość zdegradowanych arkuszy papieru, zastanów się nad zakupem laminatora. Gwarantuję efekt zadowalający. Stop z zamoczonymi papierami, sfałszowanymi aktami i zżółkniętymi arkuszami! Przed dokonaniem wyboru najlepszego laminatora do biura, weź pod uwagę kilka parametrów, m.in.: rodzaj folii do laminacji, częstotliwość użytkowania, format dokumentów i sposób działania.

Laminowanie jest czynnością bardzo prostą. Dokumenty wkładamy do specjalnej kieszonki o odpowiednich wymiarach. Włączamy napęd akcesorium biurowego, czekamy, aż się nagrzeje, a następnie wsuwamy folię wraz z arkuszem papieru. Po zalaminowaniu dokument staje się odporny na parę wodną, zabrudzenia, zniszczenia i sfałszowanie. Zanim zdecydujemy się na zakup laminatora, przyjrzyjmy się jego parametrom:

Format arkuszy
Laminatory są przystosowane do obsługi arkuszy o formacie A3 oraz A4. Szerokość laminacji przy A3 wynosi 330 mm, zaś przy A4 230 mm. Akcesoria biurowe przystosowane do obsługi formatów A3 mogą być stosowane do mniejszych formatów.
laminator-akcesoriawbiurze-pl

Grubość folii

Grubość folii używanej do laminacji jest określana w mikronach (od 250 mikronów do 350 mikronów). Im grubsza folia, tym arkusz papieru będzie bardziej sztywny. Biorąc pod uwagę ten parametr, pamiętajmy o tym, że nie wszystkie akcesoria biurowe tego typu są przystosowane do większych grubości folii.

Czas nagrzewania laminatora

Wiadomo, że im częściej używamy laminator, tym musi mieć on lepsze parametry. Jeżeli ma mieć zastosowanie ciągłe, zwróćmy uwagę na czas nagrzania sprzętu i szybkość procesu. Standardowe laminatory osiągają szybkość od 300 do 900 mm na minutę. Producent marki Fellowes potrafi oszacować ilość dokumentów, które można zalaminować w określonym czasie. Do miana najefektywniejszych modeli można zaliczyć Titan i Voyager.

Rodzaj laminacji

W sprzedaży dostępne są laminatory, które możemy stosować „na zimno” i „na gorąco”. Większość z nich nie wymaga stosowania okładki wielokrotnego użytku, mającej na celu ochronę dokumentów i zapewniającej długotrwałą czystość wałków akcesorium biurowego.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *