Jaki papier fotograficzny wybrać?

papier-fotograficznyW dobie cyfryzacji i dostępnych technologii coraz częściej nie tracimy czasu na zlecanie usług podwykonawcą, tylko uczymy się pewnych czynności na własną rękę. Czasami wystarczy profesjonalny sprzęt, niewielkie umiejętności i sami stajemy się zakładem fotograficznym. Jeżeli posiadamy dobre urządzenie wielofunkcyjne, wysokiej jakości aparat i papier fotograficzny, możemy samodzielnie drukować fotki, osiągając zadowalające efekty. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różnego rodzaju papiery fotograficzne. Najczęściej spotykany jest oczywiście papier do drukarek atramentowych, nieco rzadziej używamy papieru fotograficznego do drukarek laserowych oraz papieru termosublimacyjnego.

Od atramentu do termosublimacji
Największym uznaniem wśród fotografów cieszą się drukarki atramentowe. Papier fotograficzny do tego rodzaju urządzeń może być matowy, błyszczący i jedwabny. Matowy jest oczywiście odporny na zarysowania i niweluje odbicie światła słonecznego. Błyszczący jest delikatniejszy i łatwiejszy do zarysowania niż matowy i zostają na nim odciski palców.papier Jedwabny to najlepszy papier fotograficzny do drukarek atramentowych, gdyż nie odbija światła, jest odporny na zarysowania i ma delikatne wypustki w strukturze. Papier błyszczący wykorzystuję jedynie do zdjęć, które zabezpieczam folią i szkłem. Najlepiej nadaje się do antyramy i albumów, których strony są pokryte folią. Papier do drukarek atramentowych nie rozmazuje tuszu, jest doskonały do tworzenia pocztówek i zaproszeń.

papier-fotograficznyW wielu biurach używamy drukarek laserowych, które również mogą nam odtworzyć zdjęcia. Papier fotograficzny do druku laserowego nie cieszy się dużą popularnością wśród miłośników zdjęć, ponieważ nierzadko źle odwzorowuje kolory i kształty, a fotki zrobione nawet najlepszych aparatem mają niezauważalny kontrast. W wielu zakładach poligraficznych wykorzystuje się technologię termosublimacji do drukowania zdjęć. Papier przeznaczony do termosublimacji jest wysokiej jakości, a zdjęcia są bardzo wyraźne, mają wysokiej jakości kontury,detale i dużą odporność na ścieralność. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury kolor zdjęcia jest przenoszony na papier.

Wybierając papier fotograficzny, weźmy pod uwagę jego gramaturę (wagę papieru w gramach na jeden metr kwadratowy), od której zależy jakość i wytrzymałość zdjęcia. Pamiętajmy, że papier fotograficzny o najlepszej jakości posiada gramaturę od 250 do 350 g/m kw.  Nawet najlepszy papier nie sprawi, że nasz wydruk będzie idealny, jeżeli wykonamy zdjęcie złej jakości.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *