Klejenie w biurze

klejenie-w-biurzeDo papieru, tektury, tworzyw sztucznych, szkła i tkanin – kleje – są podstawowym elementem wyposażeniowym każdego biura. Mogą przydać się w wielu sytuacjach, więc warto je mieć pod ręką. W biurze używamy klejów do łączenia papierów, kartonów i zdjęć. Są to materiały, które nie wymagają mocnych spoiw. Istotne jest, aby połączenie kleju z powierzchnią nie zdeformowało jej, ponieważ w efekcie mogą powstać np. zmarszczone kartki lub nieestetyczne zamoczone zdjęcia. Wysokiej jakości klej biurowy powinien być bezwonny i bezbarwny, nietoksyczny i niebrudzący. Można go z powodzeniem stosować w szkole, pracy i w domu.

Od tuby po aerozol
Przy wyborze kleju powinniśmy wziąć pod uwagę jego parametry, m.in.: lepkość, składniki, czas wiązania oraz ilość suchej masy w jednostce objętości. Kleje można podzielić na naturalne (pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) oraz syntetyczne (aminowe, poliakrylowe, silikonowe i epoksydowe). Przed nałożeniem kleju, należy zadbać, aby powierzchnie były oczyszczone, a klej nie posiadał grudek. Im cieńsza warstwa kleju, tym proces przyciągania się cząsteczek danej substancji skuteczniejszy. Przy wyborze kleju, istotnym kryterium jest sposób aplikacji.

Na rynku dostaniemy różnego rodzaju kleje: w tubce, w sztyfcie, na taśmie, w płynie, w pisaku i aerozolu. Artykuły biurowe w sztyfcie zwykle są produkowane w kilku rozmiarach. Interesującym rozwiązaniem są kolorowe kleje w sztyfcie, które pozwalają na staranne zaznaczenie obszaru nakładania kleju. W przypadku konieczności podklejenia większych powierzchni, sprawdza się klej w aerozolu. Używając ten produkt, warto uważać na ubranie, gdyż niektóre aplikatory mają dużą siłę rozpylania i mogą je znacznie  pobrudzić.  Kleje na taśmie przypominają korektory na taśmie, które równomiernie rozprowadzają warstwę klejącą. Efekt jest natychmiastowy, nie musimy czekać, aż nasz klej wyschnie. Do biura można zamówić również klej w płynie. W zestawie jest pędzelek, który pozwala na aplikację substancji na wybraną powierzchnię. Zostały jeszcze najpopularniejsze kleje w tubce. Są proste w użyciu i przechowywaniu. Niemniej jednak brudzą dłonie i czasami zasychają, jeśli nie stosujemy ich dość często.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *