Laptop czy tablet – za i przeciw

laptop MacBook (źródło:pinterest)
laptop MacBook (źródło:pinterest)

Mobilne komputery stają standardowym wyposażeniem ludzi biznesu. Tablety, laptopy i notebooki zdominowały tak rynek, że poczciwy PC odchodzi małymi krokami do lamusa. Co więcej – urządzenia te stają się coraz bardziej nowoczesne, bo ich producenci ciągle udoskonalają ich funkcję. Kiedy stajemy przed wyborem tablet czy laptop nasuwa się mnóstwo pytań. Dziś spróbuję przedstawić te urządzenia w podwójnym świetle.


Nieodłącznym elementem naszego życia są komputery. Trudno wyobrazić sobie przykładowy dzień bez włączenia urządzenia z dostępem do sieci. Największą zaletą urządzeń mobilnych jest to, że mogą być z nami wszędzie – w domu i w pracy, w szkole i na wakacjach. Dają one możliwość pracy zdalnej, przygotowywania plików i tworzenia prezentacji. O walorach tych urządzeń można pisać bez końca. Wiadomo jednak, że w sytuacji podjęcia decyzji co wybrać rodzą się wątpliwości. Na moim blogu pojedynek laptop kontra tabel.

Laptop – plusy i minusy
W pojedynku z tabletem, laptop wygrywa ze względu na obecność klawiatury, co pozwala na ogromną wygodę pisania. W przypadku pisania krótkich notek może nie jest to tak znaczące jak podczas redagowania długich wypracowań i innego rodzaju tekstów. Jeżeli potrzebujemy urządzenia do tworzenia dokumentów tekstowych, z pewnością dobrym wyborem będzie laptop. Ponadto ekran i obudowa są stosunkowo bardziej wytrzymałe niż w tablecie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Laptop jednak przegrywa jeżeli chodzi o czas pracy baterii i okres uruchamiania. W tym przypadku tablet jest bardziej efektywny. Co więcej – te klasyczne modele laptopów są nawet głośne i mogą generować niewielki hałas.

Laptop Apple (źródło:pinterest)
Laptop Apple (źródło:pinterest)

Tablet – plusy i minusy
Chyba największą zaletą tabletu jest niska waga pozwalająca na bezproblemowe transportowanie i przemieszczanie urządzeń. Niektóre dotykowe ekrany posiadają przekątną ekranu od 7 do 10 cali. Większość z nich ma łatwy dostęp do internetu – to również przeważa w opinii na plus tableta. Możemy korzystać z urządzenia w każdym miejscu. Tablet przegrywa z laptopem w kategorii możliwości zwiększenia pamięci operacyjnej.Nie polecam ich do magazynowania plików i konsumpcji treści. Wiele z nich jest słabo wydajna, co efekcie sprawia, że nie wykorzystamy ich do wszystkich zadań, np. do przygotowywania zaawansowanych grafik.

Reasumując: laptop pozwala na przenoszenie biura w różne miejsca na kuli ziemskiej, to urządzenie pomieści w sobie sporo plików, grafik i innych dokumentów potrzebnych w codziennej pracy. Minusem jest jego cena, bo za porządny laptop trzeba zapłacić około 4 tys. złotych, tymczasem za 2 tys. złotych kupimy już doskonały tablet. Ten jednak będzie służył wg. mnie tylko rozrywce, m.in. przeglądaniu stron, graniu w gry i oglądaniu animacji. Decyzja należy do WAS!

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *