Modelina, ciastolina i plastelina – co warto kupić dla dziecka do szkoły?

Obecnie na rynku artykułów biurowych dostępnych jest wiele mas plastycznych dla dzieci. Poza wszystkim znaną plasteliną, można także kupić modeliną, ciastolinę, piasek kinetyczny oraz bubber. Wybór dobrego produkty może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy nie widzimy różnicy między tymi masami plastycznymi. Akcesoria te pewnością znajdą się na liście wyprawki szkolnej dla przedszkolaka oraz dziecka w klasach 1-3. Dziś zatem na tapecie najczęściej wybierane masy plastyczne: plastelina, modelina i ciastolina.

Plastelina

Ma już 137 lat. Została wynaleziona przez angielskiego nauczyciela i rzeźbiarza Wilama Harbutta. Na rynku wybór dobrej plasteliny przyprawia o zawrót głowy. Tym bardziej że wiele słyszy się o toksycznych artykułach szkolnych, które po zasmakowaniu przez dziecko stały się przyczyną zatrucia lub alergii.  Kupując zatem plastelinę, warto sprawdzić, czy producent stosuje się do kryteriów patentowych. Warto wiedzieć, że w typowej plastelinie powinny znaleźć się następujące składniki: czysta i niealergiczna wazelina, kwasy tłuszczowe, kreda oraz barwniki. Już po zapachu można rozpoznać, czy plastelina jest toksyczna. Dobra plastelina powinna mieć zapach kredy.

źródło: http://www.szal-art.pl/
źródło: http://www.szal-art.pl/

Modelina

W odróżnieniu od plasteliny, modelina jest syntetyczna. Zawiera sole nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz żywicie syntetyczne, które twardnieją pod wpływem wyższej temperatury, powietrza oraz światła. Modelina jest nieco droższa od plasteliny. Pozwala ona na utwardzanie figurek na stałe, np. w piekarniku. Jest bardziej lepka od plasteliny i zdecydowanie znacznie bardziej plastyczna. Warto wiedzieć, że modelina traci kolor po ugotowaniu. Jest polecana dzieciom, które chcą uwiecznić swoje dzieła i postawić, np. na półce.

źródło: Kimland
źródło: Kimland

Ciastolina

Ciastolina we swoich właściwościach plastycznych przypomina bardzo plastelinę. Jednak w jej skład wchodzą inne składniki, a mianowicie: mąką, sól, barwnik, woda. Ogromną zaletą ciastoliny jest zapach oraz miękka konsystencja. Jest chyba najprzyjemniejsza w dotyku ze wszystkich mas, niekiedy może pachnieć olejem do pieczenia. Dobrze sprawdzi się do różnego rodzaju wyciskarek i foremek. Kolory ciastoliny są intensywne. Nie trzeba jej ogrzewać w dłoniach, ponieważ po wyciągnięciu z opakowaniu, od razu staje się plastyczna. Jest także niebrudząca, nie pozostawia śladów na dywanie i na ubraniach jak plastelina.

Ciastolina to zakup dla małych dzieci powyżej 2,5 roku życia, które jeszcze nie potrafią rozgrzać sobie w dłoni twardej plasteliny.  Ciastolina jest o wiele droższa niż plastelina, szczególnie gdy mowa o znanej marce Play-Doh.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *