Small talk w biurze

Business team at a meeting in a  modern office environmentJak rozpocząć rozmowę w nowym otoczeniu biurowym? – to chyba największa trudność dotycząca sytuacji spotkania osób, które się jeszcze nie znają. Rozmowa wstępna, czyli rozmowa o niczym jest tutaj niezbędna. W biznesie jest kluczowa do nawiązania kontaktów handlowych. Rozmowa autonomiczna zwana również small talk to prawdziwa sztuka konwersacji. Nie może być ani nachalna, ani oderwana od rzeczywistości ani poważna, czyli dotycząca spraw związanych z polityką, religią, gospodarką czy światopoglądem. Small talk w biurze jest elementarna dla nawiązania kontaktów, wykonania zlecenia i realizacji celów wymagających relacji z innymi pracownikami.

Zagadywanie ma sens

Umiejętność nawiązywania relacji okazuje się niezwykle ważna zarówno w biurze, jak i w biznesie. Z doświadczenia wiem, że tak zwana zagadywanie może stręczyć wiele trudności osobom nieśmiałym. Najważniejsze jest zatem znalezienie w sobie złotego środka na przełamanie się. Small talk ma prowadzić do odnalezienia płaszczyzny wspólnego zainteresowania i porozumienia. Można rozpocząć rozmowę na temat pomieszczenia, którym znajdujecie się z pozostałymi osobami lub nawiązać do wspólnego wydarzenia, które nie ma implikacji politycznych i religijnych. Dobrym pomysłem na small talk jest zachwyt na temat jakiegoś mebla, obrazu i bibelotu znajdującego się w naszym otoczeniu.

Aktywne słuchanie

Kluczowym elementem skutecznego small talk jest słuchanie. Reagowanie na słowa odbiorcy jest manifestacją szacunku dla osoby, z którą prowadzimy dialog. Równie istotna jest umiejętność zrozumienia odbiorcy. Bez tego aspektu trudno jest rozmawiać w realiach biurowych. Osoby prowadzące rozmowy w biznesie są świadome istoty small talk. Bardzo często za wymianą kilku, neutralnych zdań z nowo poznaną osobą idzie wymiana wizytówek. Dzięki niezobowiązującej rozmowie mamy okazję poznać nowych kontrahentów i partnerów biznesowych.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *