Sprawdź, jak łatwo wyczyścić laptopa!

Klawiatura, matryca, ekran i układ chłodzenia to te elementy laptopa, które są najbardziej narażone na zabrudzenie. Osadzanie kurzu na sprzęcie komputerowym może doprowadzić do przegrzania i pogorszenia wydajności. Jeżeli laptopa będziemy czyścić systematycznie, można będzie utrzymać go w dobrym stanie przez długi czas. Aby samodzielnie wykonać czyszczenie potrzebne będą następujące akcesoria: szmatki z mikrofibry, sprzężone powietrze w puszce oraz specjalne wilgotne szmatki przeznaczone do przecierania ekranów LCD. Zatem do dzieła!

Krok pierwszy: czyszczenie ekranu

Przyda się specjalny płyn do mycia ekranów LCD lub wilgotna szmatka przeznaczona do tego celu. Ekran należy spryskać płynem, uważając, aby nie zamoczyć matrycy. Najpierw jednak ekran należy przetrzeć suchą szmatką z mikrofibry. Lepiej unikać używania ręczników papierowych, które mogą porysować ekran. Następnie ekran warto spryskać wspomnianym płynem lub przetrzeć szmatką do monitorów LCD. Gdy ekran jest zabrudzony, np. znajduje się na nim tłusty nalot, można użyć odrobinę wody połączonej z mocno rozcieńczonym detergentem. Ekran należy przetrzeć bardzo delikatnie, uważając, aby go nie namoczyć.

źródło: NaprawaLaptopow.pl
źródło: NaprawaLaptopow.pl

Krok drugi: czyszczenie klawiatury

Pomiędzy płytkami klawiszy znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia – od zwykłego kurzu i brudu po okruszki jedzenia i tłuste plamy. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale z upływem czasu mogą sprawiać trudności w funkcjonowaniu klawiatury – nawet zablokować niektóre klawisze. Aby wyczyścić klawiaturę, potrzebne będzie sprężone powietrze, które należy psiknąć między klawisze. Przy się także mały pędzelek, który pomoże „wymieść” z pomiędzy klawiszy nagromadzone okruchy. Zewnętrzne płytki klawiszy należy wyczyścić zwilżoną szmatką, pamiętając, aby każdą z nich wypolerować z osobna. Można również zdezynfekować powierzchnię alkoholem i pozostawić do wyschnięcia.

źródło: NaprawaLaptopow.pl
źródło: NaprawaLaptopow.pl

Krok trzeci: czyszczenie układu chłodzenia w laptopie

Jeżeli wentylator pracuje coraz głośniej i obudowa sprawia wrażenie nagrzewającej się, to może oznaczać jedno: należy wyczyścić układ chłodzenia komputera. Możemy oddać laptopa do serwisu i zapłacić za usługę. Czynność tę warto wykonać w domu. Wystarczy wyłączyć komputer, odłączyć od źródła zasilania i „przedmuchać” sprężonym powietrzem kratkę z wylotem gorącego powietrza. Gdy układ chłodzenia jest mocno zabrudzony kurzem, próba przedmuchania może sprawić, że kurz dostanie się w głąb laptopa i całkowicie zablokuje wentylator. Czasami najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wymontowanie całego układu chłodzenia i wyczyszczenie go poza komputerem. Konieczne jest także wymienienie pasty termoprzewodzące – przynajmniej raz w roku.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *