Szczepiamy kartki – o bindownicach

bindowanieBindowanie i oprawianie dokumentów w biurze jest o wiele tańsze niż zlecanie czynności firmom zewnętrznym. Nie tracimy czasu na wynoszenie arkuszy z firmy i dotarcie do punktu ksero oraz mamy całkowitą kontrolę nad naszymi dokumentami. Łączenie kartek i okładek przy użyciu bindownicy do grzbietów grzbietniowych nie wymaga od nas dużego wysiłku. Możemy oprawić nawet 500 kartek w różnych formatach papieru. Grzbiety plastikowe są rozciągliwe, pozwalają na dodawanie lub wyciąganie kartki z nawet dużych plików dokumentów. Okładki do oprawiania dostępne są w formacie A4 i A5.

Bindujemy krok po kroku
Technologia łączenia luźnych kartek poprzez szczepienie ich grzbietem to bindowanie, które wykonujemy specjalnym urządzeniem biurowym. Bindownice są stosowane najczęściej w punktach kserograficznych i poligraficznych oraz coraz częściej w wielu biurach. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić papieru? Wystarczy najpierw podziurkować okładki, a następnie nałożyć plastikowy grzbiet lub zamykaną listwę. Kolejnym krokiem jest rozciąganie go na bindownicy, nałożenie przedziurkowanych okładek i zamknięcie po zwolnieniu naciągu grzbietu. W tym momencie okładki zostają bindowane rozłącznie i oprawione. Grzbiet plastikowy można wygiąć, jeżeli istnieje potrzeba dodania kartki do pliku.

Bindownice do grzbietów plastikowych
Bidowanie do grzbietów jest najbardziej popularne, ponieważ czynność wykonujmy szybko i sprawnie. Stojąc przed wyborem artykułów biurowych do bindowania, weźmy pod uwagę ile bindownica może podziurkować kartek jednocześnie. Im bindownica jest większa, tym szybciej wykonujemy oprawianie dokumentów. Urządzenie może łączyć do około 500 kartek o maksymalnym formacie A4. Przy mniejszych rozmiarach okładek, istotną funkcją bindownicy jest możliwość wyłączenia noża. Ponadto przydatne są regulatory do dokładnego ułożenia papieru i wyrównania kartek oraz regulatory głębokości dziurkowania. Wszystkie akcesoria biurowe do łączenia dokumentów powinny być stabilne i energooszczędne.

Na rynku kserograficznym możemy również zauważyć bindownice do odpraw drutowych i kanałowych. Ostatnio dużą popularnością cieszy się termobindowanie, o którym napiszę już niedługo 🙂 Zakup bindownicy to wydatek niemały, bo od 50 do nawet 600 zł,  dlatego weźmy pod uwagę nasze potrzeby zanim zainwestujemy w akcesorium.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *