Jak oszczędzać na papierze w biurze?

źródło: www.yaacool-eko.pl
źródło: www.yaacool-eko.pl

Czy wiesz ile papieru marnujesz w pracy podczas codziennych czynności? Jak wiele kartek papieru ląduje w koszu ze względu na konieczność tymczasowego wykorzystania materiału, który za kilka godzin będzie Ci już niepotrzebny? Czy zawsze drukowanie każdego A4 ma sens? Być może niektóre treści możesz przekazać/ zaprezentować/ utrwalić w wersji elektronicznej. Zawsze jest jakieś rozwiązanie. Pewne jest to, że nie zdajesz sobie sprawy jak wiele papieru zostaje niewykorzystana w Twoim biurze…:/ Jakie są zatem sposoby, aby zmniejszyć ilość niepotrzebnie drukowanych stron?


Nie drukuj gdy nie potrzebujesz
Badania dowodzą, że pracownicy biurowi w Europie wciąż nie są świadomości konieczności drukowania na papierze w sposób ekonomiczny i odpowiedzialny. Dlatego niezmiernie ważne jest to, aby kształtować świadomość proekologiczną wśród pracowników każdej firmy przez zachęcanie ich do rozważnego drukowania i przedstawienie korzyści finansowych dla przedsiębiorstwa. Warto w pomieszczeniu, w którym znajdują się drukarki i inne urządzenia wielofunkcyjne umieścić slogany zachęcające do rozważnego gospodarowanie papierem. Hasła typu: „nie musisz? nie drukuj!!!” powieszone w pobliżu drukarki mogą być przestrogą dla osób bezsensownie używających papier. Czemu by nie spróbować? Modne ostatnio infografiki są świetnym sposobem na przekazywanie wiedzy proekologicznej w miejscu pracy.

Drukuj dwustronnie
Korzystając z opcji drukowania dwustronnego możemy zaoszczędzić na papierze nawet 50%. Gdy zdecydujesz się na drukowanie dwuelementowej na szpalcie każdej strony to oszczędzisz do 25%. Jeżeli zamierzamy drukować materiał konferencyjny dla kilku grup szkoleniowych, których zajęcia odbywają się w różnych godzinach, warto przekazać go dalej, zamiast drukować kilkanaście kopii. Możliwe, że zaraz po szkoleniu wylądują w koszu. Po co więc powielać kopie  na drukarce jak można przekazywać je z ręki do ręki.

Szanuj wydruk
Zdarzyło Ci się drukować jeden dokument co kilka dni, bo dopisałeś do niego dwa zdania lub usunąłeś pewien schemat? Mimo ciągłej zmiany dokumentów jesteś świadom, że to nie koniec i ostateczny wydruk będzie miał miejsce dopiero na etapie zakończenia zadania. Więc po co drukować na każdym etapie te kilka stron? Możesz na pojedynczym wydruku robić  zapiski, notatki i mapy myśli, by w efekcie przygotować ostateczny plik doc. do wglądu dla innych.

Reasumując: każda niewykorzystana strona papieru to strata dla firmy. Możesz jeszcze spożytkować niepotrzebnie wydrukowane egzemplarze w formie brudnopisów. Taki „notatnik” zawsze przyda się na biurku.

Dobrą opcją jest zakup papieru ekologicznego, czyli pochodzącego z recyklingu, szczególnie w sytuacji gdy nie potrzebujesz wydruków  wysokiej jakości.  Eko papier nie  jest nieskazitelnie biały, więc nie sprawdzi się jako dokument lub akt przekazywany dla klienta.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *