Niestandardowe właściwości papieru

drukarki-cyfroweO podstawowych właściwościach papieru, tj. gramaturze, rozmiarze i klasie, pisałem całkiem niedawno. Dziś dowiecie się o kolejnych elementach papieru, które mają wpływ na jego jakości i cenie. W sklepach znajdziecie różnego rodzaju papiery: uniwersalne, do druku igłowego, do druku atramentowego i do druku laserowego. Wybierając papier do pracy biurowej, zwracajcie uwagę na typ drukarki, do której ma być przeznaczony. Do drukowania obrazu możecie zamówić papier powlekany z połyskiem lub bez.

Połysk i gładkość
Papiery biurowe stosowane do codziennego użytku są niepowlekane. Do drukowania obrazów i fotografii świetnie sprawdza się papier powlekany, który dobrze odwzorowuje kolory i jest bardzo wytrzymały. Niekiedy posiada specjalną powłokę wodoodporną, która sprawia, że woda nie osiada ani na kartce ani na wydruku. Kolorowe fotografię najlepiej wyglądają na papierze z połyskiem. W sklepach dostaniecie również papiery matowe i półmatowe. Jeżeli drukować będziecie wiele elementów posiadających dużo niewielkich obrazów, weźcie pod uwagę kolejną właściwość papieru, a mianowicie gładkość, która wpływa na jakość druku. Do określania stopnia gładkości papierów powlekanych stosuje się skalę PPS. Im wyższy wskaźnik, tym papier jest mniej szorstki.

Rozdzielczość i jasność
Wybierając papier do biura, warto wziąć pod uwagę możliwości drukarki co do rozdzielczości. Na przykład drukarki laserowe drukują z rozdzielczością niższą niż 1200 dpi. Nie ma określonej zasady co do wielkości wskaźnika dpi i rodzaju papieru. Istotnym kryterium wyboru papieru jest jasność. Niektóre ryzy, które kupujemy na rynku, zawierają nawet szaro-biały odcień o niskiej gramaturze. Do wyraźnego druku oraz odwzorowania elementów graficznych najlepiej jest wybierać papier czysto biały. Jak go rozpoznamy? Wystarczy zwrócić uwagę na współczynnik białości CIA, który wynosi od 140 do 170.

Warto wziąć pod uwagę, że niska jakość kartek papieru biurowego może wpłynąć na poważne uszkodzenia drukarki. Nie kupujmy najtańszych ryz o niskiej gramaturze. Po kilku miesiącach stosowania uprzedzimy się do taniego papieru, kiedy zauważymy zniszczone dysze drukujące 🙂 Wystarczy zaufać sprawdzonym producentom i markom. Duży wybór artykułów biurowych, również papieru, znajdziemy na stronie Makro.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *