Papier fotograficzny za rozsądną cenę

papier-fotograficzny-akcesoriawbiurze-plChyba nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że papier fotograficzny w biurze okazuje się czasem niezbędny. Przygotowywanie prezentacji, konferencje biznesowe, szkolenia wewnętrzne – to tylko niektóre sytuacje, kiedy będziemy potrzebować wysokiej jakości odbitek. Przy wyborze papieru do drukarki bardzo często pojawia się pytanie o to, czy zawsze musi to być papier firmowy dla naszej drukarki, czy możemy skorzystać z tańszych zamienników. Niewątpliwie wysokiej klasy papier fotograficzny firmowy do drukarki atramentowej nie należy do tanich, a ceny tuszu przyprawiają czasem o zawrót głowy. Na szczęście, dość dobry papier fotograficzny o formacie A4 dostaniemy w wielu hurtowniach Cash and Carry.

Semi czy High Gloss a może Matte
papier-fotograficzny-sigma-akcesoriawbiurze-plOd zwykłego papieru do drukarki, papier fotograficzny wyróżnia się odrębną strukturą i pokryciem. Biorąc pod uwagę te kryteria na rynku możemy kupić papier błyszczący (glossy), półmatowy (semi-glossy), bardzo błyszczący (high glossy) oraz matowy (matte). Powyższe rodzaje papieru dostępne są do druku laserowego, atramentowego i termosublimacyjnego. Co ciekawe, niektóre papiery fotograficzne mogą mieć powierzchnię pokrytą mikrosporami, które szybko wchłaniają tusz.

Papier matowy sprawdzi się do drukowania etykiet, wizytówek, oznaczeń i materiałów konferencyjnych. Osobiście uważam, że papier błyszczący najlepiej wykorzystać do prezentacji materiałów reklamowych firmy i podczas szkoleń, w których efekty wizualne odrywają znaczącą rolę w odbiorze całego materiału – tutaj polecam papier do drukarki Sigma, który zawsze oddaje dobry efekt nadruku. W jednym opakowaniu znajduje się około 50 arkuszy wysokiej jakości papieru do drukarek atramentowych (cena 38 zł netto).

Gramatura a cena
papier-fotograficzny-canon-akcesoriawbiurze-plJakość wydruku zdjęcia zależy przede wszystkim od warstwy wierzchniej – najczęściej polimerowej – chroniącej przed wniknięciem tusze do środka. Od grubości papieru zależy czy będzie nadawał się do tworzenia folderów i materiałów reklamowych. Dobre papiery fotograficzne posiadają specjalną warstwę z tworzywa sztucznego – to zapewnia wodoodporność i wytrzymałość.

Gramatura papieru fotograficznego oscyluje wynosi od 150 do nawet 450 g/ m2. Bardzo dobry papier fotograficzny posiada gramaturę między 250 do 350 g/m2. Tutaj polecam nieco droższe papiery od Canona i Agfy. Do codziennych czynności poligraficznych w biurze, można wykorzystać nieco tańszy papier fotograficzny Aro o gramaturze `180 g/m2 – najlepiej sprawdza się w drukowaniu zdjęć.

Ceny papierów można traktować jako nośnik informacji o jakości papieru, choć są odstępstwa od reguły. Za najtańszą ryzę papieru do drukowania fotek zapłacimy nawet 9 zł (Panta Past). Osobiście polecam jednak artykuły biurowe oscylujące w cenie między 40-50 zł za ryzę (Sigma).

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *