Podstawowe właściwości papieru

papier-kolorowyOdpowiedni wybór papieru biurowego jest bardzo istotny. Dla wielu zakup papieru to jedynie dopasowanie grubości kartki do rodzaju drukarki. Tymczasem, kupując papier należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, m.in.: gramaturę, format, rozdzielczość i klasę. Właściwości te wpływają na jakość, a tym samym na cenę papieru. Jasność, gładkość, połysk, nieprzeźroczystość – to kolejne elementy typowe dla różnego rodzaju papieru. Najlepiej kupować papier przeznaczony do konkretnego rodzaju urządzenia.

Gramatura papieru
Podczas wyboru papieru należy zwrócić uwagę na gramaturę, od której zależy grubość kartki, a zatem jakość samego druku. Dokładna grubość papieru zależy od jego wolumenu (objętość właściwa wyrażona w centymetrach sześciennych). Pod pojęciem gramatury kryje się waga jednego metra kwadratowego wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Najczęściej papier o gramaturze 100 g/m kw. posiada grubość 0,1 mm. Wrażenie większej gramatury można osiągnąć poprzez polakierowanie i laminowanie, dlatego papier na okładki zawsze wydaje się grubszy niż zwykły papier kserograficzny. Gramaturę papieru określa się poprzez zmierzenie masy próbki papieru o określonej powierzchni. Jeżeli kupujemy papier o dużej gramaturze, sprawdźmy najpierw, czy producent drukarki dopuszcza druk na tego rodzaju papierze. W biurze i w domu do druku atramentowego czarno-białego wystarczy nam papier o gramaturze 80 g/m kw.

Format i klasa papieru
Do codziennego użytku w biurze potrzebujemy najczęściej papieru o formacie A4. Rozmiar ten pasuje do większości kserokopiarek i drukarek. Na rynku papierniczym dostępne są papiery wielkoformatowe, które zastosujemy do dużych drukarek i ploterów pozwalających na wydrukowanie zdjęć w niestandardowych rozmiarach. Inne formaty papieru stosuje się do produkcji papieru fotograficznego. Jakość białych papierów biurowych określa się za pomocą dużych liter: A, B i C. Klasa A jest oczywiście najlepsza, klasa B – średnia, a klasa C – najbardziej ekonomiczna. Jest to podział umowny.

Osoby pracujące w branży papierniczej podkreślają, że nie istnieje coś takiego jak papier uniwersalny. Wiele rodzaju papieru jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń biurowych. Źle dobrany papier może wpłynąć na jakość drukowania i stan techniczny drukarki. Zatem sprawdzajmy zawsze paramenty papieru pod kątem naszym urządzeń. Więcej o właściwościach papieru napiszę w kolejnych wpisach.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *