Rodzaje papieru do biura

papierPraca w biurze bez papieru jest niemożliwa. Codziennie drukujemy niezliczoną ilość kartek, uzupełniamy arkusze i tworzymy dokumenty. Biały papier do drukarki wydaje się tematem dość banalnym, mimo to niezwykle istotnym. Klasyczny papier kserograficzny ma różną gramaturę, format, grubość i jasność, dlatego na rynku papierniczym kupimy papier klasy A, B i C. Ponadto czasami może nam się przydać papier fotograficzny i samoprzylepny.

Papier kserograficzny
Najczęściej używamy w naszych biurach papieru do ksero, który pasuje do 80% wszystkich drukarek, można na nim wykonywać druk monochromatyczny i wielokolorowy. Na rynku dostaniem papier uniwersalny oraz papier do drukarek laserowych i igłowych. Powszechnie uważa się, że papier klasy A jest najbielszy i najjaśniejszy. Najczęściej papier biały posiada gramaturę 80 g/m2. W sklepach z artykułami papierniczymi dostaniemy także papiery o niższej gramaturze, np. 60 g/m2.

Papier fotograficzny
Wiele urządzeń biurowych ma możliwości drukowania zdjęć wysokiej jakości. Najbardziej popularny jest papier fotograficzny do druku atramentowego, ponieważ pozwala na szybkie wyschnięcie tuszu, który zetnie się z jego powierzchnią. Jest kilkuwarstwowy, powlekany, może być bardzo błyszczący i matowy. Ze względu na niską rozdzielczość, drukarki laserowe nie cieszą się popularnością wśród zakładów fotograficznych. Istnieje również papier do druku laserowego oraz termosublimacyjny. Więcej na temat papieru fotograficznego napiszę w kolejnym wpisie:)

Papier samoprzylepny
Jest najczęściej wykorzystywany do oznaczenia akcesoriów biurowych, np. segregatorów, kalendarzy i teczek. Można go wydrukować  i podpisać ręcznie. Świetnie sprawdza się w codziennej pracy, np. do oznaczania kubków pracowników biurowych 🙂 tworzenia etykiet na artykułach biurowych i podpisywania pliku dokumentów.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *