Skoroszyty

skorowidze-akcesoriawbiurze-plSkoroszyty to kolejne artykuły biurowe po kieszeniach do segregatorów, które ułatwiają utrzymanie porządku w dokumentach oraz organizację pracy w biurze. Nie musimy poświęcać zbyt dużo czasu na układanie faktur, ponieważ skoroszyty to bardzo proste rozwiązania posiadające mechanizm umożliwiający wpisanie koszulek lub arkuszy. Do zabezpieczenia wydruku przed zabrudzeniem i archiwizacji dokumentów w skoroszycie potrzebujemy jedynie dziurkacza. Następnie układa się na metalowe wąsy przedziurkowane dokumenty i dociska się specjalnym paskiem – wykonanym zwykle z plastiku. W ten sposób mamy już przygotowany materiał do prezentacji, uporządkowane faktury oraz dokumenty.

Rodzaje skoroszytów do archiwizacji
skoroszyt-akcesoriawbiurze-plPewnie najczęściej używacie skoroszytów z metalowym wąsem spinającym, które mogą pomieścić do 200 arkuszu papieru o formacie A4. Klasyczne wąsy skoroszytowe wystarczy docisnąć i już materiał jest gotowy do archiwizacji. Niestety w takiej postaci trudno jest przekładać dokumenty, dostęp do nich jest nieco ograniczony. Dla osób potrzebujących kopiowania faktur i dokumentów ze skoroszyty polecam mechanizm ringowy – pozwalający na dostęp do zawartości za pomocą zapięć jak w segregatorze. Arkusze wkładane do skoroszyty powinny być wcześniej podziurkowane lub włożone do foliowych koszulek.

Na rynku dostaniemy również skoroszyty zaciskowe klipsem lub listwą. Zasada polega na umieszczeniu na okładce klipsu lub listwy, które spinają kartki w skoroszycie. Artykuły do archiwizacji zaciskowe umożliwiają wpięcie do 30 kartek. Wygodnym rozwiązaniem są skoroszyty kartonowe przeznaczone do segregatorów – hakowe i oczkowe. Najlepszym rozwiązaniem są skoroszyty hahowe, ponieważ można je wpinać do segregatora bez konieczności rozpinania mechanizmu skoroszytowego – polecam tu produkty marki Elba i Leitz.

skoroszyt-oczkowy-akcesoriawbiurze-plSkoroszyty najczęściej są wykonane z tworzyw sztucznych, tj. PCV, aczkolwiek na rynku kupimy również skoroszyty z naturalnego, ekologicznego kartonu oraz z kolorowego, barwionego papieru. Te drugie mogą posłużyć jako kod kolorystyczny do archiwizacji faktur.

W skoroszytach plastikowych obie okładki są przezroczyste lub jedna z nich jest wykonana z foli krystalicznej. Mogą być również skoroszyty plastikowe obustronnie nieprzezroczyste lub kartonowe kolorowe. W przypadku skoroszytów jednostronnie przezroczystych najlepiej zrobić stronę tytułową w celu opisania produktu z zawartością. W skoroszytach kartonowych najprościej opisać markerem okładkę, a w skoroszytach obustronnie nieprzezroczystych konieczne będzie wpięcie wizytówki.

Skoroszyty to bardzo proste i tanie rozwiązania dla biur. Dokumenty, faktury i inne arkusze papieru przechowywane w skoroszycie mogą być wykorzystywane do bieżącej pracy lub archiwizowane przez długi czas. Jeżeli nie chcemy dziurkować dokumentów, zdecydujmy się na zakup skoroszytów zaciskowych.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *