Artykuły kreślarskie w Twoim biurze

linijki-i-ekierkiArtykuły kreślarskie, takie jak: cyrkiel, kątomierz, krzywik, linijka i ekierka to akcesoria biurowe stosowane najczęściej do rysowania, mierzenia i wykreślania linii. To elementarne przyrządy dla kreślarzy i rysowników. Mogą znaleźć zastosowanie w pracy grafika, architekta i geodety. Przybory geometryczne stanowią również wyposażenie wyprawki dla ucznia. Za ich pomocą wykonany zostaje rysunek techniczny i prezentacja firmową. Kreślarskie przybory to cała gama profesjonalnych artykułów biurowych przeznaczonych także dla użytkowników prywatnych w wielu biurach.

Cyrkle
bezpieczne-artykuly-biurowe-akcesoria-biurowe-plDo odmierzania odcinków i rysowania kół na papierze lub brystolu używamy cyrkla. Artykuły uniwersalne posiadają zwykle wymienne końcówki, przedłużacze i złączki. Cyrkle uniwersalne używamy najczęściej w przestrzeni biurowej do kreślenia rysunków. Istnieją cyrkle zerowe nazywane zerownikami, które stosuje się do rysowania okręgów o średnicy poniżej 8 mm. Do wykreślania elips służą cyrkle eliptyczne, a do kreślenia okręgów o dużej średnicy używa się tzw. cyrków drążkowych. Osobiście polecam cyrkle Rotring zawierające precyzyjną regulację promieni za pomocą śruby mikrometrycznej.

Ekierki i linijki
Trójkąty rysunkowe nazywane inaczej ekierkami to bardzo proste artykuły biurowe, które używa się do rysowania prostych równoległych oraz prostopadłych. W profesjonalnych biurach architektonicznych ekierki są uznawane za mało precyzyjne narzędzia. Wyróżniamy trójkąty rysunkowe równoramienne i prostokątne, które z powodzeniem wykorzystamy do wykonywania pisma technicznego. Prostym przyrządem kreślarskim posiadającym podziałkę mianowaną jest oczywiście linijka. Wszystkim pracownikom biurowym polecam linijki i ekierki aluminiowe marki Grand. Artykuły biurowe są dostępne w zestawie.

artykuly-biurowe-akcesoria-biurowe-plKątomierz i krzywik
Podczas kreślenia rysunków technicznych używamy także kątomierzy. Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić kilka rodzajów kątomierzy. Najpopularniejsze są oczywiście kątomierze rysunkowe i poziomicowe. Mniej znane są kątomierze narzędziowe, używane przez ślusarzy i w pracach traserskich. Z kolei krzywiki to zwykłe szablony stosowane do rysowania linii krzywych, które trudno kreślić za pomocą cyrkla. Komplet przyrządów biurowych zawiera trzy krzywiki (do krzywych parabolicznych, do krzywych eliptycznych oraz do krzywych hiperbolicznych). W biurach używa się krzywików wykonanych z drewna i tworzyw sztucznych.

Artykuły kreślarskie to także ołówki, kredki, gumki, pastele oraz tusze. Wszystkie akcesoria wykorzystamy podczas tworzenia rysunku technicznego. Warto mieć je pod ręką i wygospodarować dla nich miejsce na biurku.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *