Bez klimatyzacji ani rusz

źródło:pinterest
źródło:pinterest

No i nadeszło długo oczekiwane upalne lato. Niestety do urlopu jeszcze tydzień, trzeba cierpliwie czekać i jakoś wytrzymać upały w firmie. W taką pogodę łatwo o wakacyjne rozleniwienie, szczególnie gdy w pomieszczeniu biurowym jest gorąco, upalnie i nie mam przepływu świeżego powietrza. Na szczęście te urządzenia w biurze nie są już luksusem jak kilkanaście lat temu, a klimatyzacja staje się coraz tańszym rozwiązaniem, na które jest w stanie sobie pozwolić średnio prosperująca na rynku firma. Ja osobiście nie wyobrażam sobie pracy w moim biurze bez solidnej i sprawdzonej klimatyzacji. Irytują mnie czasem inni pracownicy, którzy nie potrafią korzystać z jej „dobrodziejstwa”. Sprawdźcie jakich grzeszków nie należy popełniać podczas użytkowania klimatyzacji.

Po pierwsze, w wielu biurach nie wyłącza się klimatyzacji, w rezultacie urządzenie pracuje przez całą dobę, co nie tylko generuje koszty, ale i eksploatuje klimatyzator. Nie wspomnę już o wietrzeniu pomieszczenia. Pracownicy w mojej firmie wychodzą z założenia, że jak biuro jest wyposażone w klimatyzator, to po co otwierać okna i „wpuszczać” świeże powietrze. To podstawowy błąd! Owszem klimatyzator oczyszcza powietrze w biurze. Ba! Niektóre urządzenia potrafią również wyeliminować z niego drobnoustroje.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Po drugie, praca klimatyzatora na najniższych temperaturach. Niewłaściwe ustawienie parametrów w klimatyzacji sprawia, że wielu pracowników narażona jest na szok termiczny, który może pojawić się po opuszczeniu firmy, np. w czasie drogi na autobus lub przebywanie na ulicy. Silny nadmuch z klimatyzatora może być przyczyną wielu chorób układu oddechowego i nie tylko. W mojej firmie wiele osób ma problemy z zatokami, odchorowuje korzonki i boli ich gardło. Dlaczego? Bo nie potrafi korzystać umiarkowanie z klimatyzatora.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Po trzecie, i chyba najważniejsze – zagrzybienie klimatyzatora. Wielu pracodawców zapomina, że klimatyzację należy czyścić i sterylizować. Brudny agregator jest siedliskiem grzybów, bakterii i wirusów, będących przyczyną wielu chorób. W mojej firmie przez długi czas zapominano o czyszczeniu filtrów w urządzenia. Nie wiem czy wiecie, ale czynność powinna być wykonywana co miesiąc. Kto z was choć raz w tym roku wymienił filtry w klimatyzatorze? Nie potrzebny jest do tego specjalny sprzęt lub wykwalifikowana ekipa, możecie zrobić to sami. Filtr wystarczy umyć wodą z mydłem.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *