Ćwiczenia na kręgosłup w pracy

ćwiczenia-w-pracyPraca biurowa jest przyczyną wielu dokuczliwych bólów pleców, na które skarży się wiele osób prowadzących siedzący tryb życia. Z biegiem upływy czasu, bóle krzyża stają się przewlekłe i ustępują tylko na chwilę. Osoby siedzące długotrwale przed komputerem i pozostające w jednej pozycji przez kilka godzin, odczuwają bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym. Szyja staje się napięta, czasami „sztywnieje”  i boli przy gwałtownych ruchach. Dlatego warto po kilku godzinach pracy wykonać ćwiczenia, aby odciążyć kręgi oraz mięśnie. Ćwiczenia są proste i zajmują kilka minut, nie musimy wstawać z fotela biurowego, aby zrelaksować się i dotlenić. Powinniśmy wykonywać je co dwie godziny. 

Relaks i rozluźnienie
Aby rozluźnić kark należy wykonać krążenie głową w jedną i drugą stronę. W pozycji wyprostowanej powinniśmy odchylać następnie głowę do tyłu i do przodu, aby broda dotykała klatki piersiowej. Następnie nie wstając od mebli biurowych, należy w powolnym tempie wysunąć szyję do przodu i do tyłu, pamiętając o wyprostowanych plecach. Na koniec wykonujemy obroty barkami do przodu i do tyłu. Wykonując ostatnie ćwiczenie na kręgosłup, należy dotykać ramion rękami.

Rozciąganie i unoszenie
Rozciąganie pleców do dobre ćwiczenie na utrzymanie wyprostowanego kręgosłupa. Unosimy dłonie nad głowę i kilka sekund przetrzymujemy. Następnie robimy skłony w prawą i lewą stronę, ruch pogłębiamy do podłodze. Rozciągając się w pracy zachowajmy ostrożność i sprawdźmy wcześniej stabilność naszego krzesła biurowego. Kolejnym ćwiczeniem jest unoszenie nóg pod biurkiem oraz stawanie na palcach i opuszczanie. Te drobne ćwiczenia pozwalają na odciążenie stawów.

Ćwiczenia możemy wykonywać przez kilka minut. Rozluźniają zmęczone mięśnie i poprawiają koncentrację w pracy biurowej. Wykonane codziennie czynności zapobiegają drętwieniu szyi i poprawiają wygląd jej skóry.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *