Ćwiczenia na wzrok dla pracowników biurowych

zmęczone-oczy-w-pracy-biurowejOśmiogodzinna praca przed monitorem komputera prowadzi do zmęczenia oczu, które objawia się ich łzawienie, zaczerwieniem, pieczeniem oraz wysuszeniem śluzówki gałki ocznej. Bardzo często nie odrywamy wzroku od ekranu  nawet na kilka minut i jesteśmy tak skupieni na pracy biurowej, że zapominamy o naszym zdrowiu. Tymczasem wystarczy codziennie wykonywać gimnastykę oczu, aby poprawić komfort i jakość patrzenia. „Joga” dla oczu nie uchroni nas przed noszeniem okularów, ale zrelaksuje i wpłynie pozytywnie na samopoczucie.

 

Każdy pracownik biurowy powinien robić sobie przerwy na proste ćwiczenia odprężające oczy.

zdrowe-oczy-w-pracyPo pierwsze, należy wstać od biurka, zostawić wszystkie akcesoria i popatrzeć w dal przez okno. Osoby, które nie mają możliwości podejścia pod oko, powinny unieść wzrok powyżej ekranu i popatrzeć na przedmioty i artykuły biurowe, które znajdują się za nim, a następnie przenieść wzrok za okno i spojrzeć na drzewo lub niebo. Czynność należy powtarzać kilka razy.

Po drugie, należy wykonywać ruchy wahadłowe przez gałki oczne. Przy zamkniętych oczach wyobrazić sobie wahadło i wykonywać głową swobodne ruchy, śledząc wyimaginowane wahadło. Następnie wyobrazić sobie ósemkę i otwartymi oczami „rysować ją w powietrzu” 😉

Close-up female face with a big wrinkles on her forehead - isolated on whitePo trzecie, warto wykonywać ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Najpierw przenosimy wzrok w lewą stronę, a następnie wracamy do patrzenia przed siebie, czynność wykonujemy powoli, bez poruszania głową. Następnie przesuwamy wzrok w prawą stronę i wracamy do pozycji wyjściowej. Kolejnym ćwiczeniem jest przenoszenie wzroku na sufit i patrzenie przed siebie, nie poruszając głowy.

Od czasu do czasu warto zafundować swoim oczom gimnastykę, pozostawić akcesoria biurowe na kilka minut i zrelaksować się.

Źródło: www.mojeoczy.pl

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

1 thought on “Ćwiczenia na wzrok dla pracowników biurowych

    fajne!

    (8 kwietnia 2015 - 18:58)

    Tresc bliska kazdemu, zalecam literature,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *