Drukowanie przestrzenne

drukowanie-3dDrukowanie 3D staje się coraz bardziej popularne, nie tylko w dużych korporacjach, ale i w małych firmach. Niegdyś drukarki 3D były używane w dużych przedsiębiorstwach do tworzenia prototypów części lotniczych. Technika drukowania przestrzennego została opracowana pod koniec lat 80.XX wieku. Obecnie druk 3D jest zaliczany do „trzeciej rewolucji przemysłowej”. Drukowanie przestrzenne służy do szybkiego i dokładnego wykonywania prototypów, przy sterowaniu komputerowym.

Metody drukowania 3D
Drukowanie przestrzenne odbywa się za pomocą różnych materiałów budulcowych i technologii nanoszenia. Można wymienić następujące metody drukowania:
-LOM – wycinanie modeli na przyklejonych papierach lub foliach rozdzielonych warstwowo;
-SLS – spiekanie laserem proszków metali albo innych materiałów;
– MJM – nanoszenie stopniowego fotopolimeru akrylowego przez głowicę wielodyskową;
-FDM – modelowanie tworzywem termoplastycznym;
-SLA – utwardzanie żywicy akrylowej o niskiej zawartości wiązką światła ultrafioletowego generowanego przez laser.

Drukowanie 3D świetnie sprawdza się w konstruowaniu modeli o skomplikowanym kształcie. Proces odbywa się stopniowo, tzn. warstwa po warstwie w odróżnieniu od obróbki skrawalniczej.

Zastosowanie drukowania 3D
Drukowanie 3D może mieć zastosowanie przez projektantów, którzy chcą zaprezentować swoje pomysły w początkowych fazach pracy. Prezentacja wykonana taką metodą wpływa na wyobraźnię klientów. Druk 3D jest tani w porównaniu do druku seryjnego. Za pomocą tej techniki można tworzyć makiety, modele edukacyjne, modele użytkowe, prototypy, modele mock-up. Drukarki pozwalają na tworzenie wielu kształtów, złożonych z wielu elementów. W warunkach domowych można samodzielnie zaprojektować różne hybrydowe konstrukcje. Drukarki 3D znajdują zastosowanie w usługach medycznych, m.in. do produkcji protez, implantów i innych elementów.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *