Jak drukować ekologicznie?

jak-drukowac-ekologicznieEkologiczne drukowanie w pracy? – Tak jest to możliwe, jeżeli tylko zastosujemy się do kilku dobrych praktyk. Na szczęście o proekologicznych rozwiązaniach w biurach coraz głośniej. Dzieje się tak za sprawą wciąż rosnącej świadomości bycia ekologicznym oraz konieczności minimalizowania kosztów, wynikających z drukowania. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju rocznie zużywa aż 90 kg papieru biurowego, a przy każdej wyprodukowanej tonie znika około 17 drzew 🙁 Ekolodzy agitują do rozsądnego zużywania papieru i jego segregacji. Nauczmy się drukować eko!

Przykazania ekologicznego pracownika biurowego
Drukarki pochłaniają codziennie ogromne ilości papieru. Dzięki łatwości procesu, drukujemy coraz więcej i więcej – niekoniecznie potrzebnie i wydajnie. Jak zatem zacząć myśleć ekologicznie i uczynić nasze biuro bardziej przyjaznym dla środowiska?

Po pierwsze: Drukujmy z głową! Nauczmy się drukować tyle, ile tak naprawdę potrzebujemy…Nie marnujmy papieru na wydruki, które za minutę i tak wylądują w koszu. Oszczędzajmy i racjonalnie podchodźmy do procesu drukowania, a uratujemy kilka drzew w ciągu roku. Papieru zużyjemy o wiele mniej, kiedy będziemy drukować dwie strony tekstu na jednej.

Po drugie: Kupujmy tylko papier ekologiczny! Decydując się na papier do drukarki, wybierajmy zawsze ten eko. Standardowo ma grubość 80g/m2. Użyte i niepotrzebne wydruki możemy zawsze oddać do punktów skupujących makulaturę.

Po trzecie: Wybierajmy drukarkę laserową! Jeżeli chcemy zwiększyć dbałość o środowisko, zdecydujmy się na zakup monochromatycznej drukarki laserowej, która pomaga zmniejszyć codzienne zużycie energii poprzez specjalne parametry, takie jak: szybkie drukowanie, oszczędzanie tonera, ustawienia symulatora odbicia.

Po czwarte: Nie magazynujmy niepotrzebnych akcesoriów biurowych do drukowania! W przypadku zepsutej drukarki, oddajmy sprzęt do miejsca magazynującego elektośmieci. A tonery i stare kartridże wyślijmy do firm specjalizujących się w regeneracji materiałów eksploatacyjnych.

W naszym biurze uczmy innych pracowników ekodrukowania. Zbierajmy makulaturę i starajmy się wyłączać nasze drukarki z gniazdek.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *