Jak drukować zdjęcia?

Wydawać by się mogło, że przeniesienie zdjęcia na papier to bułka z masłem. Jednak nie zawsze cyfrowe aparaty fotograficzne i najlepsze drukarki laserowe wystarczą, aby otrzymać taką fotkę, o jakiej marzyłeś. W wielu sytuacjach trzeba poprawić cyfrową fotografię używając kilku podstawowych sztuczek. Dziś podpowiadam, w jaki sposób wybrać ustawienia drukarki i papier, aby nasza fotka cieszyła oczy.

Ustawienia drukarki
Aby wydrukować zdjęcie, należy wykonać następujące kroki:
– wybranie układu wydruku fotografii,
– jeżeli rozmiar zdjęcia jest większy od arkusza papieru fotograficznego, można wybrać opcję przycięcia fotki w celu dopasowania do strony,
– w ustawieniach drukarki można wybrać rozmiar papieru, jakość wydruku wyrażona w DPI, ilość kopii oraz kolor zdjęcia;
– kiedy zdjęcie będzie przygotowane do druku, wystarczy kliknąć przycisk Drukuj.

Tusz w drukarce
Jeżeli chcemy mieć wydruki najlepszej jakości, nigdy nie oszczędzajmy na tuszu. Warto zainwestować w tusz pochodzący bezpośrednio od producenta. Może jest o wiele droższy niż zamiennik, ale jakość wydruku jest wyższa i satysfakcjonująca. Kiedy tylko pojawi się okazja, czyśmy głowice. Niektóre zanieczyszczenia drukarki warto usunąć ręcznie, jeżeli zamierzamy drukować dużą ilość zdjęć. Używajmy tylko delikatnej bawełnianej tkaniny, którą zanurzymy w spirytusie. Po ręcznym zabiegu należy uruchomić jeszcze raz funkcję czyszczenia głowic. Zadbajmy również o wyskalowanie głowic w drukarce, kiedy zmieniamy tusze.

Papier do drukarki
Wybór odpowiedniego papieru do drukarki jest bardzo istotny. O rodzajach papieru fotograficznego pisałem jakiś czas temu. Przypomnę tylko, że warto wziąć pod uwagę kwestie matowości i błyszczenia zdjęcia. Do drukarek atramentowych wybierzemy inny rodzaj papieru, niż do drukarek laserowych. Dobrze jest zainwestować pieniądze w drugi gatunek papieru, który posłuży nam do wydruków próbnych. Najładniejsze zdjęcia osiągniemy, jeżeli zdecydujemy się na papier fotograficzny z delikatnym połyskiem. Pamiętajmy o tym, że strona przeznaczona do drukowania ma większy połysk niż strona na odwrocie. Niektóre rodzaje papieru można rozpoznać po odciętych rogach. Wówczas kartę do drukarki układamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeżeli się pomylimy i włożymy papier fotograficzny na odwrót, to zdjęcie może wyjść nieczytelne.

Jak zatem widać, kartki należy wkładać pojedynczo przed każdym wydrukiem zdjęcia. Po wydrukowaniu na papierze fotograficznym pozwólmy zdjęciom wyschnąć.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *