Laminowanie papieru w biurze

laminatorZapisane kartki papieru, wydrukowane dokumenty i inne artykuły papiernicze archiwizujemy w biurze przez kilka lat. Nie są obojętne na uszkodzenia mechaniczne, wiecznie odporne na wilgoć i zniszczenie. Kartki przechowywane nawet w warunkach sterylnych mogą ulec zniekształceniu, a druk wyblaknięciu. Możemy jednak zapobiec procesom „starzenia się” archiwizowanych arkuszy, stosując technikę laminowania. Nakładając folię zabezpieczającą na papier, zwiększamy jego odporność na działanie czynników zewnętrznych, takich jak: kusz, brud, wilgoć, para wodna i promienie słoneczne.

Nie taki laminator straszny…

Laminowanie w poligrafii polega na przyklejeniu po obu stronach arkuszu papieru folii (laminatu) na zimno lub na gorąco. Większość akcesoriów biurowych jest przystosowana do pracy w trybie laminowania na gorąco. Pod wpływem wysokiej temperatury klej znajdujący się w foli przywiera się do papieru. W warunkach biurowych możemy zastosować folie samoprzylepne lub zakupić laminator.

laminowanie-papieru-akcesoriawbiurze-plZdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zakupienie folii samolaminującej (o rodzajach folii napiszę w kolejnym wpisie). Na rynku dostępne są laminatory marki GBC, Wallner oraz Novitech – poste w obsłudze. Koszt takiego urządzenia wynosi od 100 do 500 zł – w zależności od producenta, dodatkowych funkcji i szybkości laminacji. Ponadto istnieją również laminatory rolkowe, które wykorzystują ucisk rolek bez konieczności oczekiwania na uzyskanie wysokiej temperatury. Polecam laminator rolkowy marki Leitz.

Osobiście uważam, że laminowanie jest czynnością niezbędną w biurze dbającym o walory estetyczne dokumentów i bezpieczeństwo archiwizacji arkuszy. Laminator sprawdza się przy tworzeniu materiałów szkoleniowych, ogłoszeń, schematów, etykiet i oznaczeń. Dzięki laminowaniu możemy chronić papier przez fałszerstwem i niepożądanym uzupełnieniem jego treści. Laminator z powodzeniem możemy wykorzystać w domu, choćby do tworzenia instrukcji dla dzieci, które zawiesimy w łazience  i w garażu oraz laminowania papieru o wysokiej gramaturze, takich jak: zdjęcia, obrazki i karty.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *