Oprawa dokumentów na ciepło

okładki-do-termobindowaniaJedną z nowszych technologii oprawy dokumentów jest termobindowanie. Jest to zespajanie luźnych kartek papieru pod wpływem wysokiej temperatury za pomocą urządzenia zwanego termobindownicą. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, aby oprawić nawet 500 arkuszy papieru. Stosując ten sposób bindowania, nie możemy uzupełniać kartek w złączonym pliku. Kartki zostają sklejone na stałe. Termobindowanie jest często wykorzystane w pracach magisterskich, ofertach handlowych, cennikach, a także dokumentach prawnych. Prace oprawione w taki sposób wyglądają estetycznie, profesjonalnie i są odporne na uszkodzenia.

Na czym polega termobindowanie?
oprawa-dokumentówPodstawą łączenia arkuszy papieru z oprawą jest klej, który znajduje się w okładce. Ważną rolę odrywa również temperatura. W przeciwieństwie do zwykłych bindownic, kartki umieszcza się w grzbiecie pokrytym zwykłym klejem, który zyskuje moc pod wpływem wysokiej temperatury. Następnie włącza się zegar i oczekuje na sygnał dźwiękowy, który wyda urządzenie biurowe. Ostatnim krokiem jest wyjęcie bindowanego pliku kartek i stygnięcie.

Arkusze połączone w termobindowaniu na zawsze pozostają złączone. Okładki wykorzystywane do oprawy dokumentów mogą pomieścić do 500 arkuszy papieru i są dostępne w formatach A4 i A5 w wielu wersjach.

Ciekawym rozwiązaniem są efektowne okładki skóropodobne lub materiałowe, które świetnie wyglądają do oprawy dokumentów i prac. Do tworzenia ulotek i cenników najlepsze będą termookładki z przeźroczystym przodem i gładkim kartonem lub tekturą z tyłu.

Jaka termobindownica do biura?
Bindownice do oprawy dokumentów pod wpływem temperatury dostępne są na rynku w wersji skromniejszej i rozszerzonej. W zależności od rodzaju oprawy (miękka czy twarda) są dwa rodzaje termobindownic. Stojąc przed wyborem urządzenia weźmy pod uwagę również jego moc i grubości pliku, które będziemy najczęściej oprawia.grzbiety Im częściej zamierzamy termobindować okładki, tym wskazana jest większa moc akcesorium.

W niektórych urządzeniach jest półka do przechowywania zgrzanych arkuszy papieru, która sprawdza się przy częstym bindowaniu. Niektóre bindownice posiadają automatyczne wyłączenie po określonym czasie oraz wskaźniki doboru okładki do grubości pliku.

okładkiTermobindownica jest niewielkich rozmiarów, dlatego z łatwością możemy schować ją do szafki biurkowej. Urządzenia są łatwe w obsłudze doskonale sprawdzają się w domu, szkole i zakładzie pracy.

Termobindownice dla najbardziej wymagających użytkowników mają trzystopniową regulację czasu nagrzewania, odpowiednią do grubości oprawianych tomów. Cena urządzenia wynosi od około 200 do 1000 zł w zależności od producenta i posiadanych funkcji.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *