Biuro w kolorach przyjaznych Feng Shui

kolory-akcesoriawbiurze-plWzrost świadomość w zakresie doboru kolorów ścian w pomieszczeniach pracowniczych spowodował, że podczas aranżacji przestrzeni coraz częściej zwracamy się do dekoratorów wnętrz. Specjaliści od wystrojów pomieszczeń czerpią inspiracje w chińskiej filozofii feng shui, zakładającej korelacje pomiędzy niektórymi kolorami na korzyść lub niekorzyść  samopoczucia człowieka. Dobierając kolory do rodzaju wnętrz – zarówno ścian, żaluzji, zasłon, jak i mebli biurowych, zawsze warto zachować złoty środek i wybierać barwy ciepłe. Pomieszczenia biurowe dobrze prezentują się w odcieniach zieleni – od klasycznej pistacji po butelkowe desenie.

Barwy ścian
barwy-scian-akcesoriawbiurze-plPrzyjazne biuro według feng shui to takie, gdzie dochodzi do obiegu pięciu elementów: wody, ognia, metalu oraz ziemi. Najlepiej urządzać biuro w kolorystyce różnorodne, bazując jednak na ciepłych i stonowanych barwach. Według psychologów najlepszy do pomieszczeń biurowych jest kolor żółty, bo jest związany z myśleniem. Zielone odcienie podobne sprzyjają negocjacjom, zatem najlepiej pasują do sali konferencyjnej.

Pokoje biurowe powinny opierać się na ciepłych, jasnych tonacjach i małym nasyceniu barw. To sprawia, że pracownicy czują się przyjemnie i przytulnie. W pomieszczeniach biurowych lepiej unikać ciemnych kolorów ścian oraz jaskrawych odcieni, ponieważ odwracają uwagę.

Kontrasty i wrażenia optyczne
feng-shui-akcesoriawbiurze-plNiebagatelne znaczenie odkrywa oświetlenie. Przy różnych rodzajach światła, najlepsze do biura będzie oświetlenie zbliżone do naturalnego. Najlepsze będą świetlówki o barwie białej. Wybierając kolory ścian warto sugerować się zasadą kontrastów. Pokój wyda się wyższy, jeżeli pomalujemy sufit na biało, a ściany na ciemno. Odwrotne wrażenie optyczne uzyskamy, jeżeli pomalujemy sufit i podłogę na ciemne kolory, natomiast ściany na jasne. Pomieszczenie wyda się niższe i szersze.

Uzupełniając przestrzeń biurową kolorami, warto wziąć pod uwagę odpowiedniki energii, którą niosą. Pogodny, świeży i ożywiony nastrój nadadzą barwy żółte i zielone. Ciepło i przytulność wprowadzają beże i brązy. A aktywizująco i mobilizująco działają odcienie czerwieni na ścianach. Istotne w feng shui office są dodatki, takie jak: doniczki z roślinami, kolorowe lampki i inne akcesoria na meblach biurowych. W biurze nie może zabraknąć kącika relaksacyjnego, miejsca na odpoczynek i oderwanie wzroku od komputera. W takim pomieszczeniu przydadzą się kolorowe poduszki, wygodna kanapa i przytulny stolik.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *