Feng Shui Office – kilka ważnych zasad

feng-shui-w-biurzeW pracy biurowej spędzamy średnio 40 godzin tygodniowo. Bardzo często czujemy się zmęczeni i rozproszeni. Wiele pomieszczeń biurowych nie buduje pozytywnej energii. Ogromne stosy papierów, bałagan w segregatorach i biurka ustawione do ściany – tylko tyle wystarczy, żeby poczuć się nieefektywnym. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiednie ustawienie mebli biurowych może mieć wpływ na nasz stan psychiczny. Wystarczy zadbać o dobre feng shui i możemy sprawić, że warunki pracy będą bardziej optymalne. Tradycyjna chińska sztuka kształtowania przestrzeni cieszy się dużym zainteresowaniem także w Polsce.

O feng shui
Chińskie słowo „feng” oznacza „woda”, zaś shui „wiatr”. Wyrazy określają relację między człowiekiem i jego otoczeniem. Celem feng shui jest pobudzenie i zrównoważenie sił życiowych. Chińska sztuka jest traktowana również jako filozofia życia. Chińczycy praktykujący zasady feng shui mają większą kontrolę nad swoim życiem.feng-shui

Według feng shui odpowiednie ustawienie mebli, wybór oświetlenia i koloru zapewnia człowiekowi dobre samopoczucie i wygodę. W takim pomieszczeniu czuje się bezpiecznej i pewniej, nie musi walczyć z przeszkodami, które rozpraszają jego uwagę, zatem odbierają energię, którą mógłby poświęcić na pracę. Odpowiednie feng shui wspiera przyjazne relacje między pracownikami danej firmy.

Zasady feng shui w pracy
Poprzez feng shui możemy zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Dobre feng shui ułatwia prace w harmonii. Jak zatem sprawić, aby aranżacja biura pozwoliła nam na osiągnięcie życiowych celów? Oto kilka zasad dotyczących ustawienia mebli i urządzenia biura.biuro-według-feng-shui

  1. Po pierwsze, porządek i ład. Feng shui zakłada pozbycie się wszystkich niepotrzebnych artykułów biurowych. Należy powyrzucać papiery i elementy leżące w biurkowych szafkach latami! Sterty papierów leżące w nieładzie na biurku blokują energię pomieszczenia, przez to czujemy się zmęczeni i rozkojarzeni. Pozbycie się rzeczy niepotrzebnych pozwoli na pozytywne zmiany w miejscu pracy.
  2. Po drugie, kształt biura. Biuro powinno mieć kwadratowy lub prostokątny kształt. Powinno się unikać pomieszczeń w kształcie litery L. Lepiej nie umieszczać w pomieszczeniach biurowych dużych filarów, ścianek działowych, wnęk i ostrych krawędzi mebli. Zasada jest taka, że unikamy ostrych kątów ze względu na zachwianie energetyczne. Środek biura powinien być pusty.
  3. Po trzecie, ustawienie biurka i fotele. Nie powinniśmy siedzieć plecami do drzwi i tyłem do okna. Takie ustawienie sprzyja odbieraniu energii. Możemy czuć się osłabieni, jeżeli będziemy usadzeni na linii: drzwi-okno lub okno-okno. Za plecami fotela biurowego powinna znaleźć się ściana oraz odpowiednie oparcie z prawej oraz lewej strony.

W feng shui duże znaczenie odgrywają drobiazgi, np.: doniczki, wazony, rolety, które łagodzą ostre kształty pomieszczeń. Ważne jest to, aby tak urządzić stanowisko pracy, żeby czuć się w nim swobodnie i pewnie.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *