Jak poradzić sobie w open space?

biurka-w-open-spaceFunkcjonowanie biura w formie open space ma wiele zalet, takich jak budowanie relacji między pracownikami, umożliwienie szybkiego przepływu informacji i bardziej efektywne zagospodarowanie powierzchni, co niewątpliwie wiąże się z dużymi oszczędnościami w czynszu i wyposażeniu meblowym. Mimo to psycholodzy alarmują, że pracownicy nie są w stanie wytrzymać w tego rodzaju aranżacji, ponieważ czują się permanentnie na celowniku. Ponadto, ustawienie mebli biurowych w otwartej przestrzeni powoduje nadmiar bodźców dźwiękowych i słuchowych, co negatywnie skutkuje na percepcji pracowników.

Open space = hałas i dekoncentracja
biurko-akcesoriawbiurze-plZbyt duża ilość bodźców rozpraszających, takich jak nieustannie rozmawiająca przez telefon koleżanka, ciągle drukujące urządzenie wielofunkcyjne oraz zapach jedzenia wydobywający się z sąsiedniego stanowiska, sprawia, że nie możemy się skoncentrować w miejscu pracy. Wielokrotnie w biurach open space panuje permanentnie hałas. Wystarczy, że kilka osób będzie energicznie pisało na klawiaturze, drukowało materiały i prowadziło rozmowy…

W takich warunkach czujemy się jak w ulu, a nie miejscu pracy. Nie zawsze potrafimy skupić się, sklecić myśli i pracować efektywnie. Ponadto brak prywatności wynikający z ustawienia mebli biurowych modułowych sprawia, że czujemy się inwigilowani nie tylko przez przełożonych, ale i innych pracowników. Biurka i fotele znajdujące się obok siebie budują świadomość, że wszyscy wszystko monitorują, a każdy ruch i rozmowa jest rejestrowana. Wielokrotnie przeglądanie stron internetowych powoduje ogromny stres i jest przyczyną ciągle wzrastającego niepokoju wśród niejednego pracownika biurowego.

Jak sobie radzić?
Praca w biurze pełnym boksów do najłatwiejszej nie należy. Spróbujmy sobie zagospodarować własną przestrzeń na biurku. Ustawmy zdjęcie ukochanej osoby lub roślinkę w doniczce. Przynieśmy do miejsca pracy ulubiony kubek i filiżankę. Znajdźmy miejsce na artykuły biurowe, poukładajmy je tak, aby były zawsze pod ręką. Zaznaczmy swój obszar pracownicy i obstawmy się ulubionymi gadżetami. W takiej aranżacji biurka poczujemy się pewniej. Ustawmy wygodnie fotel biurowy i skupmy się na sobie.

Warto nauczyć się koncentracji i wyciszenia, mimo iż wszyscy dokoła rozmawiają, słychać stukanie po klawiaturze i dyrektywny ton głosu szefa. Innym rozwiązaniem jest zakup stoperów i słuchawek. Nie pozwólmy na to, żeby ktoś wyprowadził nas z równowagi.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *