Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

modern office interiorKrzesło biurowe, na którym siedzimy przez większość dnia odrywa znaczący wpływ na nasze samopoczucie, wydajność pracy oraz zdrowie. Jeżeli fotel jest niewygodny, stajemy się bardziej zdenerwowani i nie potrafimy skupić się wyłącznie na sprawach zawodowych. Po pewnym czasie pojawiają się bóle pleców, sztywnienie karku i inne uciążliwe dolegliwości. Jeśli zatem przymierzamy się do zakupu mebli biurowych, powinniśmy dokładnie przetestować model fotelu czy krzesła. Kiedy jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami fotelu, zwróćmy uwagę na ergonomiczne ustawienie mebli. Poniżej przedstawiam kilka zasad jak należy ustawić fotel biurowy.

Wysokość fotela
Zasada jest prosta: nogi powinny swobodnie opierać się na podłodze, kolano powinny być lekko rozwarte, żeby nie blokowały przepływ krwi. Pomiędzy udem a podudziem powinny być zachowany kąt prosty.

Regulacja podłokietników
Powinniśmy usiąść wygodnie, jak najbliżej biurka. Łokcie muszą tworzyć kąt 90 stopni i należy wyregulować wysokość krzesła. Podłokietniki powinny przesuwać się horyzontalnie, aby dopasować ich odległość względem biurka.

Ramiona oparte na podłokietnikach
Podczas siedzenia przed komputerem powinniśmy opierać ramiona na podłokietnikach, to pozwala na redukcję obciążenia kręgosłupa i zaokrąglanie się pleców i robienie tzw. garbu.

Wyprofilowane oparcie
Powinniśmy opierać plecy na fotelu minimum do wysokości łopatek. Niektóre krzesła biurowe posiadają regulację wysokości oparcia lędźwi. W każdej pozycji oparcie musi wspierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Głębokość krzesła
Warto sprawdzić czy głębokość krzesła jest odpowiednia. Pośladki powinny być z tyłu krzesła. Dobrze byłoby, gdyby fotel posiadał możliwość przybliżenia oparcia do siedziska.

Regulacja zagłówków
Prawidłowo ustawione zagłówki krzesła są bardzo ważne dla szyi. Mięśnie karku mogą się rozluźnić i odpocząć, jeżeli fotel jest ustawiony adekwatnie do wysokość pracownika biurowego.

Twardość fotela
Bardzo ważne jest to, aby nasze siedzisko było wykonane z materiału, który zapewnia cyrkulację powietrza i dopasowuje się do kształtu naszego ciała.

Dobry fotel biurowy jest gwarancją wydajnej pracy. Podstawowym kryterium w jego ustawieniu jest regulacja wysokości i oparcia siedziska. Pamiętajmy również o tym, aby trzymać się prosto na fotelu. Jak mówią: Nie garb się!

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *