Open space w biurze

open-space-w-biurzeAranżacja miejsc pracy w stylu open space staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Szczególnie dużym korporacjom zrzeszającym wielu pracowników zależy na stosowaniu najbardziej funkcjonalnych rozwiązań. Okazuje się, że takie wyposażenie biura wiąże się z o wiele niższymi kosztami w porównaniu do tradycyjnej aranżacji. Open space ułatwia pracownikom kontakt pomiędzy sobą, buduje relacje międzyludzkie, ułatwia prace zespołowe. Co więcej, praca w otwartej przestrzeni to wygodne rozwiązanie dla przełożonych, którzy nie muszą już inwigilować pracowników z uwagi na fakt, że oni sami „sprawdzają się” wzajemnie.

Room-in-room
nowoczesne-wyposazenie-biur-akcesoriawbiurze-plKoncepcja otwartej przestrzeni biurowej pojawiła się w XX wieku w Ameryce Północnej. Elementarnym jej założeniem jest optymalne ustawienie biurek w tym samym pomieszczeniu oraz wykorzystanie powierzchni w celu budowania komunikacji między pracownikami. W Polsce open space to stosunkowe nowe rozwiązanie wprowadzane ostatnio przez korporacje kładące nacisk na integrację i pracę zespołową.

W dużych i otwartych przestrzeniach open space istotne znaczenie odgrywają meble biurowe. Biurka można łączyć ze sobą w podzespoły i wydzielać nimi osobiste miejsce do pracy. Oferowane obecnie wygodne meble dają duże możliwości w zakresie aranżacji miejsca pracy. Biura wyposażone w proste biurka na kółkach są mobilne i dają możliwość wielokrotnej modyfikacji i przeprowadzek. Jednomodułowe meble biurowe pozwalają na hierarchizowanie stanowisk pracy oraz wyodrębnienie tych jednostek, które pracują samodzielnie. W przestrzeni open space można zastosować ścianki działowe oraz dwustronne szafy do przechowywania dokumentów. Najlepiej ustawić tak biurka, aby ścianka nie była wyższa niż na linii wzroku pracownika. W tym samym biurze można ustawić nawet 30 stanowisk lub zbudować około 5 podzespołów.

Awangardowa kolorystyka
krzesla-biurowe-akcesoriawbiurze-plAranżacja przestrzeni biurowej w stylu open space to spore wyzwanie dla designerów i projektantów wnętrz. Najczęściej room-in-room (pokój w pokoju) opiera się na jednakowej kolorystyce. Dzięki temu zmiana układu foteli i biurek nie jest znacząco widoczna, a efekt designerski pozostaje ten sam. Większość biur open space jest stworzona w awangardowej kolorystyce. Jednolite kolory mebli są przełamane akcentami o odważnych kolorach. Butelkowa zieleń, pomarańcz czy fiolet ożywiają przestrzeń biurową, ale jej nie przytłaczają. Świetnie pasują do minimalistycznych biurek. Projektanci przestrzeni biurowych open space najczęściej stawiają na minimalizm i nowoczesność.

Systemy open space sprawdzają się w biurach firm związanych z marketingiem oraz na stanowiskach związanych z obsługą klienta, np. call center. Pasują do fim nastawionych na pracę zespołową. W open space niełatwo jest zebrać myśli i pracować koncepcyjnie. W biurze pełnym boksów nie każdy potrafi się odnaleźć. Jak wytrzymać w open space – napiszę już niedługo.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *