Poradnik dla kupujących biurko pod komputer

wygodne-biurkoPrawie wszyscy pracownicy biurowi spędzają większość czasu przed komputerem. Osoby korzystające z niego codziennie powinny zadbać o wygodę stanowiska pracy. Aby praca nie miała negatywnych skutków na nasze zdrowie, ważne jest to,  aby biurko spełniało kilka zasad, które wpływają na pozycję siedzącą. W końcu praca biurowa trwa wiele godzin, bardzo często obciąża nasz kręgosłup, stawy i mięśnie. Nawet najnowocześniejszy komputer nie zapewni wygodnej pracy, jeżeli nie zainwestujemy w dobre biurko i jego podzespoły.

Poniżej znajdują się najważniejsze funkcje i wyposażenie biurka, na które warto zwrócić uwagę:

Podstawka na monitor – jest bardzo ważna dla naszego kręgosłupa, ponieważ pozwala na to, że nasze ciało przyjmuje pozycje wyprostowaną podczas pracy siedzącej. Ponadto zapobiega nachyleniu się nad monitorem i nadwerężania karku. Bez znaczenia jest to czy używamy monitora płaskiego czy wypukłego, warto zakupić podstawkę, która jest bardzo ważna dla naszych pleców.

Regulator wysokości blatu – niewiele biurek posiada taką funkcję, a szkoda, ponieważ regulacja wysokości biura pozwala na idealne dopasowanie mebli biurowych do naszych potrzeb. Na szczęście większość foteli biurowych spełnia te wymogi.

Wielkość blatu biurka – wygodny blat dla pracownika biurowego powinien mieć minimum 80 cm głębokości i 120 cm szerokości.

Półka na jednostkę centralną – większość biurek pod komputer zawiera zatokę przeznaczoną na ustawienie jednostki centralnej. Podczas kupowania mebli biurowych, należy zwrócić uwagę na to czy jest wygodny dostęp do jednostki. Najlepiej byłoby, żeby kiedy nie będziemy musieli wstawać z krzesła do podłączenia pendrive’a lub włożenia płyty. Dobrze byłoby, aby tylna ścianka zatoki nie była obudowana, dzięki temu bez problemu zainstaluje  się  przewody i potrzebne kable.

Szuflada na klawiaturę – większość biurek komputerowych posiada taką szufladę, jednak nie we wszystkich jest wygodna i wysuwana. Dobrze byłoby, żeby nie uniemożliwiała oparcie nadgarstków i położenie myszy.  Czasami warto na blacie znaleźć miejsce na klawiaturę i zrezygnować z takiej szuflady.

Półki na drukarkę i skaner – do komputera podłączamy wiele urządzeń, które używamy na co dzień. Półki i szafki na drukarkę powinny znajdować się nad blatem biurka, aby nie zabierały przestrzeni blatu oraz miejsca przeznaczonego na nogi. W tym przypadku dobrze sprawdzają się narożne biurka, które posiadają dużo miejsca na nogi i półki na wiele dodatkowych akcesoriów.

Wygodne wypusty na płyty – warto uwzględnić czy biurko posiada miejsce na płyty i inne akcesoria biurowe, jak np.: dziurkacze, zszywacze, mazaki, które zawsze powinny być pod ręką. Im więcej zakamarków nad biurkiem, tym lepiej.

Jeżeli mamy okazję wybrać samemu biurko, warto sprawdzić czy jest wygodne, usiąść przy nim, rozłożyć nogi i wyciągnąć ręce. Osoby, które często poruszają się po pokoju,, mogą pokusić się o zakup biurka na kółkach.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *