Trend alarm: stojące biurko

W USA coraz więcej pracowników biurowych decyduje się na pracę w pozycji stojącej. Zwykle spowodowane jest to problemami z kręgosłupem, które pojawiają się u osób spędzających kilkanaście godzin w tej samej pozycji. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, aby jak najwięcej ruszać się po pracy, choć nierzadko jest to możliwe w ciągu tygodnia, gdy w biurze spędzamy niekiedy cały dzień.  Naukowcy dowodzą, że osoby spędzające co najmniej 6 godzin dziennie w pozycji siedzącej są bardziej narażone na choroby serca, otyłość i cukrzycę niż pracownicy wykonujący swoje obowiązki na stojąco. Dlatego standing  desk to nowe wyposażenie wielu biur w amerykańskich korporacjach.

źródło: http://inmovement.com.pl
źródło: http://inmovement.com.pl

Biurko do pracy na stojąco – dlaczego warto je kupić?

Praca na stojąco kształtuje „zdrowszą” postawę ciała w czasie pracy. W efekcie zmniejsza się obciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a gdy mamy wrażenie jakiegoś dyskomfortu, rozkładamy ciężar ciała z nogi na nogę, po prostu się ruszamy. Siedząc na krześle, bardzo często pozostajemy w bezruchu, a w pracy na stojąco angażujemy mięśnie – to wpływa na lepszy przepływ krwi.  Ponadto kupując biurko do pracy na stojąco, poprawiamy koncentrację i redukujemy stres. Badania przeprowadzone w USA dowiodły, że osoby pracujące ok. 7 tygodni w pozycji stojącej czuły się o wiele lepiej niż po powrocie do pozycji siedzącej.

Wiem, że biurka do pracy na stojąco nie należą do najtańszych. Przykładowy model dostępny w USA w przeliczeniu na złotówki kosztuje ok. 2200. W Internecie można znaleźć wiele tanich zamienników, a warto inwestować w nie pieniądze, bo wygodna jest niesamowita. Zmiana pozycji odpręża i rozluźnia, a ciało jest w ruchu.

źródło: West-Pol
źródło: West-Pol

Stojące biuro – jakie modele dostępne są na rynku?

W Polsce producenci mebli biurowych nie przekonali się jeszcze do takich modeli, ale znajdzie się już kilka perełek 🙂 Dostępne są modele z regulowaną wysokością blatu, co umożliwia pracować zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Regulacja może być elektryczna, ręczna i kolbowa. Oczywiście najlepsza będzie ta pierwsza, ale za nią przemawia wysoka cena. Te biurka cieszą się dużym zainteresowaniem w amerykańskich szkołach, bo pozwalają na pracę w zmiennej pozycji, optymalnej dla kręgosłupa. W sklepach internetowych znajdziemy także biurka do stałej pracy na stojąco. Odradza się jednak stanowczo pracę w tej pozycji przez cały dzień, zatem warto dokupić do wysokiego biurka hoker lub specjalne krzesło. Najnowocześniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest treadmill desk, czyli biurko z bieżną, która wymaga ruchu podczas pracy na stojąco. Choć nie zawsze to dobre rozwiązanie, bo często skupiamy się na chodzeniu niż na kreatywnej pracy. Bieżnia może rozpraszać i generować hałas.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *