Wygodne fotele biurowe

fotel-biurowyBardzo często praca w pozycji siedzącej wykonywana jest w sposób nie w pełni prawidłowy i ergonomiczny, a skutki tego związane są przede wszystkim z długotrwałym obciążeniem kręgosłupa. Mogą również dotyczyć innych dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, a także pokarmowego oraz krwionośnego. Początkowo pojawia się tylko zmęczenie, następnie występują takie objawy jak np.: bóle krzyża, zaparcia, problemy z krążeniem, a nawet żylaki (szczególnie u pań). Dlatego tak ważne jest zapobieganie negatywnym skutkom pracy w pozycji siedzącej. A pierwszym krokiem ku temu jest  zakup wygodnego fotela biurowego.

Najczęściej przy wyborze fotelu lub krzesła do biura bierzemy pod uwagę jego cenę, a nie rodzaj wykonywanej pracy.  Tymczasem polskie firmy oferują obecnie wiele modeli mebli biurowych różnego rodzaju. Istnieje możliwość zakupu siedziska do pracy adekwatnego do wzrostu pracownika za „rozsądną cenę”.  Makro oferuje wygodne fotele biurowe, umożliwiające swobodne bujanie się. Są wykonane ze skóry i/lub skóropodobnego materiału. Meble biurowe w Makro są dostosowane do wagi użytkownika, posiadają regulator wysokości siedziska za pomocą podnośnika pneumatycznego. W standardzie są także kółka do powierzchni dywanowych.

Istotne jest to, aby przy zakupie fotela do biura zwrócić uwagę na to – czy posiada podłokietniki o regulowanych parametrach, tj. wysokość, kąt nachylenia w pionie i poziomie. Ich obecność pozwala odpocząć dłoniom i zapobiega nadwerężeniu mięśni rąk, którego bezpośrednim skutkiem może być wiele dolegliwości, np. łokieć tenisisty. Każdy wygodny fotel biurowy powinien mieć lekko pochyloną i zaokrągloną krawędź przednią, ponieważ zapobiega to drętwieniu kończyn dolnych. W dobrym siedzisku do biura wysokość powinna być regulowana, aby dostosować ją do wzrostu pracownika. Istotnym elementem fotela jest oparcie, które powinno zapewnić prawidłowe podparcie odcinka lędźwiowego naszego kręgosłupa. Najlepiej jest siedzieć tak, aby opierać na fotelu całe plecy i głowę. Wybierając kółka, warto wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, na której będzie stał fotel biurowy.

Kwintesencją siedzenia jest umiejętność korzystania z mebli biurowych i dostosowania ich do siebie. W czasie pracy siedzącej warto pamiętać o zrobieniu sobie przerwy, wstaniu od fotela i wykonaniu kilku rozciągających ćwiczeń.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *