Rodzaje ołówków do biura

ołówkiPierwsze ołówki zostały wynalezione w starożytności. Do dziś trudno sobie wyobrazić szkołę, dom i biuro bez tego prostego akcesorium. Na rynku dostępna jest bogata gama ołówków, wszystkie różnią się od siebie nie tylko kolorem, oprawą i wyglądem, ale i twardością. Ponadto na sklepowych półkach można znaleźć ołówki w oprawie drewnianej lub plastikowej, ołówki zawierające gumkę i wkład automatyczny. Przyrządy drewniane znajdziemy w oprawie trójkątnej, sześciokątnej i okrągłej.

Ołówki od B do H

Pierwsze ołówki zostały wynalezione w starożytności. Ołówek to zwykłe akcesorium biurowe przeznaczone do rysowania na drewnie i papierze. Pismo wykonane tym narzędziem jest czarne lub ciemnoszare, dzięki temu, że ołówek zawiera grafit i kaolin. Grafit można w każdym momencie zetrzeć, a tępy ołówek da się naostrzyć. Dlatego ołówek jest narzędziem pisarskim jednorazowym.

Mogłoby się wydawać, że zakup zwykłego ołówka to nic bardziej skomplikowanego. Tymczasem, różne rodzaje ołówków powinny być przeznaczone do czegoś innego. Akcesoria biurowe można podzielić na twarde i miękkie. Różnice między ołówkami określają symbole literowo-cyfrowe. Narzędzia kreślarskie miękkie o ciemniejszym odcieniu kreski mają oznaczenie B. Są wykorzystywane do rysowania bardzo grubych linii, szczególnie w rysunku artystycznym. Można podzielić je w skali od 9B do B.

Natomiast ołówki twarde i bardzo twarde oznaczone są literą H. Znajdują zastosowanie w rysunku technicznym. Najlepiej sprawdzają się przy kreśleniu cienkich linii. Można podzielić je w skali od 10H do H. Ołówki H wolniej się zużywają niż ołówki B. Do pisania można także używać ołówków o średniej twardości HB. Są to najbardziej popularne ołówki, które wybierają zarówno pracownicy biurowi, jak i uczniowie. Ponadto dostępne są ołówki wykonane z tropikalnego i cedrowego drzewa, które mają charakterystyczny zapach.

Pamiętajmy, że nie zawsze oznaczenie na ołówkach idzie w parze z ich twardością. Przy zakupie narzędzi biurowych warto zwrócić uwagę również na producenta. To często pod marką kryje się tajemnica twardości naszego ołówka.

Facebooktwittergoogle_pluspinterest

Post Author: Grzegorz Kozłowski

Grzegorz Kozłowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *